spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

İstanbul Havalimanı’na Ulaşım Kolay Olacak

Seçtiklerimiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yeni havalimanının şu anda önemli bir ulaşım sorununun bulunmadığını belirterek, tamamı açıldığında buraya günde 250 bin insanın ulaşım sağlayacağını aktardı.

GÜNLÜK YOLCU SAYISI 350 BİNİ BULACAK


İstanbul Havalimanı ile ilgili daha önce planladıkları kara yolu ulaşım sistemlerinin tamamının devreye girdiğini vurgulayan Turhan, "Yeni havalimanımıza ulaşım sağlayan Hasdal, Kemerburgaz, Yassıören, Subaşı, Çatalca yolu şu anda hizmete açıldı.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun üçüncü kısmı denilen Kurtköy-Odayeri- Mahmutbey arası da bu havalimanına hizmet veriyor. İstanbul’un ana ulaşım aksları olan TEM Otoyolu, Hasdal, Kemerburgaz, Yassıören üzerinden Esenler Kavşağı, Avrupa Otoyolu Metris Kavşağı, TEM Otoyolu Arnavutköy, Habipler üzerinden havaalanına bağlanıyor.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Odayeri-Yassıören hattı havalimanı ile birlikte hizmete açıldı. Havaalanı bölgesinde Işıklar Kavşağı ile Tayakadın Kavşağı arasında bir kavşaktan giriş- çıkış yapılıyor, havalimanı tam olarak hizmete girdiğinde 3 kavşaktan giriş- çıkış yapılacak, tek kavşak yetmez.

İleride buraya giriş- çıkış yapacak yolcu sayısı günlük 350 bini bulacak. Dördüncü kavşağı da Tayakadın Kavşağı olarak düşünüyoruz. Kargo istasyonu için de ayrı bir kavşak olacak." dedi.

660 ADET D SEGMENTLİ LÜKS TAKSİLER


Buraya toplu taşıma araçlarının hizmet vereceğini ifade eden Turhan, havalimanında 660 adet D segmentli lüks taksiler olacağını bildirdi.Turhan, havalimanı sözleşmesindeki bir şartın da Atatürk Havalimanı’nda ticaret ve taşımacılık yapan şirketlerin mağdur edilmemesi olduğuna dikkati çekerek, bu şirketlerin de yeni havalimanındaki yap- işlet- devret şartlarına uyum sağlayarak faaliyetlerini sürdüreceklerini dile getirdi.

EN UZAK MESAFE ÜCRETİ 30 LİRA OLACAK


İETT otobüslerinin de İstanbul’un belirli yerlerinden havalimanına sefer düzenleyeceğini vurgulayan Turhan, "2019’un sonunda inşallah Gayrettepe-İstanbul Havalimanı bağlantısını açmayı hedefliyoruz.

Bunun görevini görecek gerek Anadolu gerekse Avrupa tarafındaki belirli metro istasyon merkezlerinden buraya otobüs seferleri düzenlenecek. Bu otobüsler bagaj da alacak. Bir lüks kara yolu ulaşım hizmeti verilecek. Burada en uzak mesafe ücreti 30 lira olacak.

Mesafeye göre ücret ortalaması 15 lira olarak belirlendi. Bu otobüslerde her koltukta yolcuların kullanabilecekleri elektronik sistem ve internet olacak. Doğudan, batıdan ulaşım yolları İstanbul Havalimanı’na çok tercihli bir şekilde bağlandı. İnşallah bir sorun yaşamayacağız." dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika