spot_img
spot_imgspot_img
28.6 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

İsrail’in acımasız tehcirine THY destek mi veriyor

Seçtiklerimiz

Afrikalı mültecilerin sınır dışı edilmesine yönelik İsrail hükümetinin aldığı karara tepkiler büyüyor. Bu bağlamda hazırlanan bir imza kampanyası kapsamında Türk Hava Yolları’na da çağrı yapılıyor.
 
Şalom’un konuyla ilgili haberine göre; geçtiğimiz ay başında İsrail’de bulunan 38 bin Afrikalı mülteciden yaklaşık 20 binine ülkeden ayrılmaları konusunda ültimatom verilmiş, gitmeyi reddedenlerinse yedi gün içerisinde mahkemeye sevkedileceği belirtilmişti.
 
Karar ülkede çeşitli protesto eylemleriyle karşılanmış ve bunun yanı sıra ülke dışında da büyük yankı uyandırmıştı.
 
Kararı konu alan bir imza kampanyasını ise SumOfUs isimli grup başlattı. Kampanya kapsamında Türk Hava Yolları, Etiyopya Hava Yolları ve Ürdün Kraliyet Havayollarına çağrı yapılıyor, İsrail’in tehcir kararına destek verilmemesi talep ediliyor.
 
Kampanya metninde belirtildiğine göre; sınır dışı etme çalışmaları başlamış durumda ve bu üç havayolu firması mültecileri İsrail’in dışına, mültecilerin yaşamlarının tehlikede olabileceği alanlara taşıyor. Afrikalı mültecileri özel olarak hedef alan bu “ırkçı ve acımasız tehcir”e karşı bu havayolu firmalarının bir duruş sergilemesi gerektiğinin altı çiziliyor.
 
An itibariyle imza kampanyası 63 bin kişiye ulaşmış durumda. Türk Hava Yolları’nın ise henüz konuya dair bir açıklama yapmadığı görülüyor.

Odatv.com / Mert Can Yılmaz

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika