spot_img
spot_imgspot_img
21.6 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

İSG’ye THY geldi sırada yabancılar var

Seçtiklerimiz

 Atatürk Havalimanı’ndan sonra Anadolu yakasından uçuşlara başlayan Türk Hava Yolları (THY) İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na hem imaj hem de yolcu sayısı anlamında yeni bir hava verdi. THY ile 5 ayda 1 milyon yeni yolcu alan Sabiha Gökçen, yıl sonunda 19 milyon yolcuya yaklaşacak. CEO Gökhan Buğdaycı, “THY’nin gelişi yeni havayollarını da Sabiha Gökçen’e çekecek. Frekans arttıracak bazı havayolları şirketleriyle de anlaşmak üzereyiz” dedi.

Büyük tartışmalara rağmen Anadolu yakasında 2001’de açılan ve 48 bin yolcuyla uçuşa başlayan Sabiha Gökçen Havaalanı, 2013’ü iç ve dış hatlarda ortalama yüzde 24 büyüyerek kapatacak. İkinci pistin ihalesini yıl sonuna kadar gerçekleştirecek olan Sabiha Gökçen Havaalanı aynı anda iniş ve kalkışa imkân sağlayan bu pistle 90 milyon yolcu kapasitesine ulaşabilecek.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na ait Sabiha Gökçen Havaalanı’nın işletmeciliğini 2007’den beri yapan Limak-GMR-Malezya ortaklığına ait ISG şirketinin CEO’su Gökhan Buğdaycı ile bir araya geldik. Havaalanında 2013 yılındaki gelişmeleri ve hedeflerini konuştuk.

Sabiha Gökçen Havaalanı’na en fazla itiraz ilk yıllarda THY’den gelmişti.THY buradan uçuşlara ne zaman karar verdi?

THY Atatürk Havaalanı’nda transit yolcuyu devam ettirmenin 52 milyon yolcuya hizmet vermenin uçak sayısı artmadan mümkün olmadığı ortaya çıkınca, Sabiha Gökçen’e gelme kararı aldılar. 2-2.5 sene “geliyorlar gelecekler” derken epey sancı çektik. Buraya gelişleri yaklaşık 9-10 aylık bir hazırlığın sonucu. Bize 1 milyonun üzerinde yolcu kazandırdılar. Ayrıca THY’nin marka olarak getirisi bambaşka bir şey. Türkiye ’nin en iyi markalarından biri. Görüntünüzü değiştiriyor.

THY’nin gelişi ne değiştirdi?

Yolcu profilini değiştirdi. THY olmadığı için burayı tercih etmeyen yolcularımızı buraya getirdi. THY ile olmazsa uçmam diyenler, Miles&Smiles kullananlar geldi. Profili yüksek kişiler THY’yi tercih ediyor. 14 nokta oldu şu anda. Aralıkta Aşkabat’ı açacaklar. Haftada 3 gün ile başlayacak. Onlar da iyi dönüş alıyor yolcudan. Rötarsız bir havalimanıyız. Uçacağı yer iki havaalanında da varsa yakın olanı tercih ediyor.

Sabiha Gökçen geçen yıl ne kadar büyüdü?

2012 Ekim ile 2013 Ekim karşılaştırmamıza göre dış hatlarda yaklaşık yüzde 40 büyümemiz var. İç hat-dış hat ortalamamız ise yüzde 24 civarında. Dış hat daha fazla büyüyor. Daha önceki dönemlerde iç hat daha çok büyürdü, şimdi trend değişti. İç hatlarda belli bir doygunluğa ulaşıldı.

Atatürk Havalimanı’ndan buraya gelmek isteyen başka havayolu şirketi var mı?

Önümüzdeki 5 sene yani 3’üncü havalimanı açılıncaya kadar Atatürk Havalimanı’nda bir büyüme olmayacağı artık biliniyor. Bu nedenle gelecek büyük uçaklar buraya inecek. Atatürk’e gelecek yeni bir havayolu şirketi yok. Biz frekans arttırmak isteyen havayolu şirketleri ile görüşüyoruz. Milli bayrak taşıyıcılarından da gelmek isteyen var. Çünkü THY’nin gelişi ile orada yer kalmadığı açıkça ortaya çıktı. Daha önce THY büyüyor, bize yer vermiyor eleştirileri vardı. Şimdi planlamalarını Sabiha Gökçen üzerinden yapıyorlar.

İkinci pist ihalesi ne zaman yapılıyor?

İkinci pistin ihalesi en geç yıl sonuna kadar yapılacak. Çevre raporları bitti, projelerin tasarımları hazır. Şubat ayı gibi de inşaatı başlar. İkinci pist biraz gecikti. Bu pist İstanbul için önemli. Havacılık kapasitesinin artmasına yardımcı olacak tek altyapı burada. Atatürk’te artık her dakika bir uçak inip kalkacak. Kapasite kalmadı.

Sabiha Gökçen ne kadar büyüyebilir, hedef nedir?

Burası master planlı bir havaalanı. 70 küsur milyonlara kadar gidecek bir hava tarafı ve terminal kapasitesi çizildi. Gerekli yolcu sayılarına ulaşıldığında yapılacak işlemler o master planda belirli. Şimdi ikinci pist yapılıyor, yolcu sayısı 90 milyona kadar gelebilecek. Aynı anda hem iniş hem kalkış gerçekleştirme imkânımız var. A380 kabul edebilecek altyapımız olacak. İkinci pistin iki yıl içinde bitmesini bekliyoruz. A380’i olan Singapur, Katar, Emirates Havayolları ile görüşüyoruz.

Üçüncü havalimanı gerekli miydi? İki havalimanına yatırım yapılsa olmaz mıydı?

Çevresel etkisi, harcanacak paradan çok daha büyük olduğu için Atatürk’e yatırımdan vazgeçildi. Ayrıca o yatırım yapılsa da Atatürk Havalimanı’nı 100 milyon yolcuya getiremezsiniz. Böyle bir şansınız yok. Gözden kaçan şey bu. İstanbul’un gideceği yol çok fazla. Önümüzdeki 10 yılda 150-160 milyona gidebilir. Bunun 40-50 milyonu Sabiha Gökçen’den geçse en az 100-150 milyonu üçüncü havalimanından geçecek. Bence üçüncü havalimanı gecikmiş bir proje. Daha önce bitseydi büyümemiz daha fazla olurdu. Bizim bölgedeki tek rakibimiz Dubai, Heathrow ve Frankfurt.

Sabiha Gökçen’e karşıdan ulaşmak çok zor. Yeni havalimanı da öyle olmayacak mı?

Dünyada havalimanlarının hepsi öyle. Uzaklığı 55 km. Burası da 45-46 km. Atatürk kapanacak olursa burası şehir havalimanı olacak zaten. Çünkü Avrasya tüneli bitecek, Marmaray bitti, buraya bağlantısı o süreçte bitecek. Metrolar, üçüncü köprü bitecek. Sabiha Gökçen hem çevre iller hem İstanbul için en kolay ulaşılabilen havalimanı haline gelecek. Şu anda yüzde 30 müşterimiz Avrupa yakasından zaten.

Sabiha Gökçen ismi de çok tartışılıyor. İsminden dolayı buradan uçmayan bile var. Değişmesi söz konusu mu?

Şu anda böyle bir çalışmamız yok.

Sabiha Gökçen’in yolcular için yeni hazırlıkları var mı?

Bizim en önemli özelliğimiz rötarsız havaalanı olmamız. Hizmet kalitemizin artması için yeni çalışmalar var. THY ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ayrı CIP yaratmayı planlıyoruz. Onlar da önümüzdeki sezona hazır bir halde girmek istiyorlar.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika