spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

İncirlik’ten kalkan ilk uçak IŞİD’i vurdu

Seçtiklerimiz

ABD Savunma Bakanlığı, İncirlik’ten kalkan insansız hava aracının IŞİD’i vurduğunu kaydetti.
 
Pentagon Sözcüsü Laura Seal, AA muhabirinin, ABD uçaklarının Türkiye’den kalkarak IŞİD’e karşı yaptığı operasyonlara ilişkin sorusunu yanıtladı.
 
Hafta sonunda, ABD’nin insansız hava uçaklarının IŞİD’e karşı yapılan operasyonlar doğrultusunda Türkiye’den uçuşa başladıklarını, fakat o süre zarfında saldırı yapmadıklarını hatırlatan Seal, "Dün, ABD ilk defa insansız hava aracı kullanmak suretiyle Türkiye’den havalanarak IŞİD’i vurdu" ifadesini kullandı.
 
Seal, bu görevlerin, Birleşik Ortak Görev Gücü operasyonlarının IŞİD’i tamamen ortadan kaldırmak adına yaptığı operasyonların bir parçası olduğu belirterek, yapılan saldırıların bir sonraki günün güncellemeleri içerisinde olacağını kaydetti.
 
Yapılan saldırıların, Türkiye’nin ABD uçaklarına verdiği iznin sonucunun bir parçası olduğunun altını çizen Seal, "Türkiye ve bölgedeki diğer koalisyon ülkeleri, bölgede barış ve istikrar sağlamak adına IŞİD’e karşı savaşmaya kararlıdır" dedi.
 
Seal ayrıca, Birleşik Ortak Görev Gücü’nü desteklemek adına uçakların Türkiye’den kalkacak oluşunun, gerektiği zaman saldırı yapılması adına farklı bir stratejik konum olduğunu belirtti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika