spot_img
spot_imgspot_img
6.5 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

İlk yerli uçağı da Eskişehir’de üreteceğiz

Seçtiklerimiz

İlk yerli otomobil gibi ilk yerli uçağı da Eskişehir’de üreteceklerini belirten Yılmaz, "Eskişehir ilklerin yeridir. Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim Eskişehir’de yapılmıştır. İlk otomobili Eskişehir’de yaptığımız gibi bir aksilik olmaz ilk uçağımızı da ya Ankara veya Eskişehir’de yapacağız. Eskişehir havacılıkta ileri konumda.

Bunu da burada gerçekleştireceğiz." diye konuştu.Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen Bakan Yılmaz, Vali Kadir Koçdemir’i makamında ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklamalarda bulanan Bakan Yılmaz, Türkiye’de milli gücün içinde kamu asker ayrımı olamayacağını vurguladı. " Milli güçte bir ayrım yok." Diyen Bakan Yılmaz, Türkiye’de kimin ne aklı, kimin ne birikimi varsa hepsinin milli gücü oluşturduğunu, dolayısıyla ister kamu olsun, ister özel olsun hepi bir araya geldiğini kaydetti. 

 
Eskişehir’in Ankara’nın batıya açılan yüzü, en yakın, en gelişmiş ili olduğunu dile getiren Bakan Yılmaz, "Başbakanımızın da belirttiği gibi Kültür Başkenti olmaya aday bir ilimiz. Önümüzdeki yıl da Türk dünyasının kültür başkenti olacak. Bu açıdan da önemli. Çok kültürlü bir şehir olması, çok daha gelişmeye açık olduğunu gösteriyor. Eskişehir’in ufku açık, bundan sonra çok daha iyi olacak." diye konuştu. 
 
Savunma bakanlığı olarak, savunma sanayinde, savunma sanayinin havacılık bölümünde Türkiye de iki yerin öne çıktığını ifade eden Bakan Yılmaz, bunlardan birinin Eskişehir, diğeri ise Kayseri olduğunu vurguladı. Ancak bu konuda Eskişehir çok önemli bir durumda olduğunun altını çizen Bakan Yılmaz, şöyle dedi: "Burada yine gururla söylüyorum, Alp Havacılık diye bir kurum var Eskişehir’de. Bir sivil kuruluş ama bu bir milli gücümüz. Milli gücün içinde kamu asker ayrımı yok. Türkiye de kimin ne aklı, kimin ne birikimi varsa hepsi milli gücü oluşturur. Dolayısıyla ister kamu olsun, ister özel olsun hepi bir araya geliyor. Alp Havacılık diye kendisiyle gurur duyduğumuz bir kurumumuz var. Bunun alt yüklenicileri var. Biz geçen ay ABD de iken, Skorsy ile ilgili bazı parçaların dünyada tek üreticisi statüsü kazanmış durumda." 
 
Türkiye savunma sanayi ve havacılıkta bir yere gelecekse, bu geleceği yerin temel taşının Eskişehir’de atmayı düşündüklerini anlatan Bakan Yılmaz, Eskişehir her zaman ilklerin yeri olduğunu işaret etti. 
 
Bunun içinde Eskişehir’de üretilen ilk yerli otomobil Devrim’i örnek gösteren Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: "Devrim otomobili vardı, 1960 da üretildi. Türkiye ilk otomobili yapan Eskişehir’dir. İlk otomobili Eskişehir’de yaptığımız gibi bir aksilik olmaz ilk uçağımızı da ya Ankara veya Eskişehir’de yapacağız. Ama Eskişehir bilinmeli ki havacılıkta daha ileri bir konumda. Bunu da burada gerçekleştireceğiz diye düşünüyorum. Türkiye ve Eskişehir’in bugünü dünden çok daha iyi. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bir olursak, birlik olursak yarını da bugünden daha iyi olacak." 
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika