spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Pazar, 2 Ekim 2022

İGA’da hisse devrine onayın gerekçeli kararı açıklandı

Haftanın Haberleri

Rekabet Kurulu’nun, İGA’da hisse devrine ilişkin gerekçeli kararı açıklandı.Rekabet Kurulu, İstanbul Havalimanı’nı işleten ​​​​İGA’da​ (​İstanbul Grand Airport) hisse devrine izin verilmesine ilişkin gerekçeli karar açıklandı.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, KurulMapa İnşaat ve Ticaret A.Ş. (MNG) ve Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş ve ilişkili şirketlerin hisselerinin Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Kalyon Havacılık ve İnşaat A.Ş. tarafından devralınması işlemine izin verdi.

Devir işlemi İGA’nın yanı sıra IST Bilişim Teknolojileri A.Ş, TAYA Liman İşletmesi A.Ş., TAYA Gayrimenkul Yatırım İşletmeleri A.Ş. ve İGA Güvenlik Hizmetleri A.Ş hisselerini de kapsıyor.

Kurul kararında, İGA AŞ’nin faaliyet gösterdiği havalimanı işletmeciliği pazarında CENGİZ ve KALYON’un başka şirketlerde hissedarlıkları bulunmadığı, diğer şirketlerdeki konumlarının da pazardaki etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunu doğurmayacağı kanaatine varıldığı belirtildi.

Kurul, yapılan hisse devirleri “sonucunda etkin rekabetin önemli ölçüde azaltılmasının söz konusu olmaması nedeniyle işleme izin verilmesine” karar verdi.

Ticaret Sicil kayıtlarına göre, Limak ve Mapa’nın yüzde 20’lik hisselerini eşit şekilde diğer iki ortağa devrederek çekilmesinin ardından, Kalyon Havacılık’ın IGA’daki yüzde 35’ten payı yüzde 55’e, Cengiz İnşaat’ın payı ise yüzde 25’ten yüzde 45’e yükseldi.

İGA​ (​İstanbul Grand Airport), İstanbul Havalimanı’nı inşa etmek ve 25 yıl boyunca işletmek amacıyla 7 Ekim 2013 tarihinde kuruldu. Havalimanına ilk uçak 28 Haziran 2018’de, Recep Tayyip Erdoğan’ı taşıyan “TC-ANK” oldu. Havalimanı 29 Ekim 2018 tarihinde ulaşıma açılmıştı.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

Son Dakika

CORENDON AIRLINESspot_imgspot_img