spot_img
spot_imgspot_img
22 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

Hollanda ve Belçika’da  hava sahası açıldı

Seçtiklerimiz

Belçika’da geçtiğimiz Perşembe gününden bu yana kapalı olan hava sahası sabah saatlerinden itibaren yeniden yolcu uçaklarına açıldı. Uçuş yasağının Paskalya tatili dönüşüne denk gelmesi on binlerce Belçikalının yurtdışında mahsur kalmasına neden oldu. Başkent Brüksel yakınlarındaki uluslararası Zaventem Havalimanı’na altı günden sonra inen ilk uçak Antalya’dan geldi. Antalya’da mahsur kalan Belçikalı yolcuları Brüksel’e taşıyan uçak 09.50’de Zaventem Havalimanı’na iniş yaptı.

       

İzlanda’daki yanardağın aktif hale geldiği geçtiğimiz Perşembe gününden itibaren yolcu trafiğine kapanan Batı Avrupa hava sahası altı günün ardından yavaş yavaş açılmaya başladı. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dan uçuşlar dün akşamdan itibaren başladı. Paris’in ardından Brüksel Havalimanı’nda da yeniden yolcu uçakların kalkmasına ve inmesine yeşil ışık yakıldı. Ulaştırma Bakanı Ethienne Schouppe, yaptığı açıklamada yasak kararın kaldırılmasında havayolu şirketlerin baskısından ziyade yapılan ölçümlerin etkili olduğunu kaydetti.

       

HAVA KUVVETLERİ DEVREDE, ÖNCELİK AFRİKA’DAKİ BELÇİKALILARA VERİLECEK

       

Bu arada Savunma Bakanlığı da yurtdışında mahsur kalan Belçikalıları ülkeye getirmek için kendisine ait uçakları kullandırmaya karar verdiğini duyurdu. Dün Bakanlar Kurulu’nda ele alınan konuya öre Savunma Bakanlığı’na ait 2 adet Airbus uçak, başta Afrika ülkelerindeki Belçikalı turistler olmak üzere yurtdışında kalan on binlerce Belçikalının yurda taşınmasında kullanılacak.

       

Bugün yüzde 50 performansla çalışan Zaventem Havalimanı’nda yolcu yığılmalarının önüne geçmek için özel önlemler alındı. Önce yurtdışındaki Belçikalıların gelmesi için seferler yapıldığı duyuruldu. Yetkililere göre normal uçuş şemasına dönmek için en az dört gün gerekecek. Bugün yaklaşık 270 uçuşun yapıldığı Zaventem Havalimanı’nda 24 bin yolcu ağırlanırken, yarın bu rakamın bugün 45 bine çıkması bekleniyor. Belçika’nın en büyük havayolu şirketi SN Brussels ise yurtdışında mahsur kalan Belçikalılardan Afrika’da olanlara öncelik tanınacağını duyurdu. Thomas Cook ve Jetair gibi charter seferler yapan uçak şirketleri ise Brüksel’deki havalimanını bir süre daha kullanmamakta kararlı görünüyor. Her iki şirket de yolcularını Kuzey Fransa’ya uçakla indirdikten sonra otobüslerle Belçika’ya getirmeyi tercih ediyor.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika