spot_img
spot_imgspot_img
30.7 C
İstanbul
Perşembe, 20 Haziran 2024

Hindistan Yerli Uçak Gemisi İçin Uygun Uçağı Arıyor

Seçtiklerimiz

Hindistan tarafından yerli imkanlarla üretilen ve deniz testleri devam eden INS Vikrant uçak gemisi için yeni nesil savaş uçakları ihtiyacı doğdu.

2022 yılının Ağustos ayında teslim edilmesi planlanan uçak gemisinin üzerinde konuşlanacak uçaklar ise hala belirlenmiş ve hazırlanmış değil.

Hintli kaynaklara göre halihazırda Hint Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan Rafale savaş uçaklarının Rafale M yani uçak gemisi konuşlu varyantı ilerleyen günlerde INS Hansa deniz havacılık üssünde testlere başlayacak.

INS Vikrant üzerinde bulunan ski jump yapısına benzer bir test düzeneği kurulacak, böylece uçağın uçak gemisi üzerinden kullanılabilirliği 12 gün boyunca test edilecek.

INS Hansa üssünde ayrıca F-18 savaş uçaklarının da benzer testlerden geçmesi planlanıyor. Testlerden sonra iki uçak arasında seçim yapılacak.

Rafale M

Rafale M halihazırda Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle üzerinde hizmet vermekte. Rafale M’in seçilmesi durumunda 4 ila 5 adet Rafale M’in kiralanması olasılığı bulunmakta.

Yarışacak 2 uçakta daha önceden ski jump ile donatılmış bir gemiden kullanılmadı. INS Vikrant ilk olacak. F-18’in ise boyutları ve gövde yapısı sebebiyle dezavantajlı olduğu ve INS Vikrant üzerinde ciddi modifikasyonlar gerektireceği belirtiliyor.

Hint Donanması INS Vikramaditya üzerinde şuanda MİG-29K savaş uçaklarını kullanmakta fakat Hintliler bu uçaklarla çok sorun yaşamakta idi. Geçtiğimiz yıllarda 3 adet MİG-29K’yı kaybettiler. Ayrıca yedek parça ve bakım konularında ciddi sıkıntılar yaşamaktalar.

Tejas Naval

Hindistan ayrıca uçak gemilerinde kullanmak üzere Tejas Naval’ı geliştirmekte idi. Daha önceden INS Vikramaditya üzerinden testleri yapılan uçağın silahlı kuvvetler tarafından seçilmediği biliniyor.

Tejas Naval yerine TEDBF (Twin Engine Deck Based Fighter) programını başlattılar. Bu program ile çift motorlu ve uçak gemilerinde konuşlanabilecek bir uçak geliştirmeyi hedeflemekteler.

Uçağın ilk testlerinin 2026 yılında başlaması ve 2031 yılından önce ise Hint Donanması’nda hizmete girmesi hedefleniyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika