spot_img
spot_imgspot_img
7.6 C
İstanbul
Cumartesi, 2 Mart 2024

Havayolu harcamaları yüzde 342 arttı

Seçtiklerimiz

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri (GÖSAŞ), kredi kartı harcama istatistiklerini açıkladı. 2021-2022 yıllarının Ocak-Nisan aylarını kapsayan 4 aylık döneminin kıyaslandığı çalışma; alışverişlerin en fazla arttığı sektörlerden ödeme trendlerine kadar kart kullanımındaki alışkanlıklara ışık tutuyor.

Havayolu harcamaları geçen seneye oranla yüzde 342 büyüdü…

Araştırmaya göre 2022 yılının ilk 4 ayında havayolları harcamaları 2021’in aynı dönemine oranla yüzde 342’lik büyümeyle ilk sırada yer aldı. Havayollarını yüzde 220’lik artışla restoran sektörü takip ederken, üçüncü sırada yüzde 211 ile seyahat acenteleri & taşımacılık sektörü yer aldı.

Harcama alışkanlıklarındaki değişim, pandemi etkileri sonrasında açılmayla birlikte gelen değişimi de gözler önüne seriyor. Özellikle seyahat harcamalarındaki bu önemli artış, pandemi etkilerinin harcamalara nasıl yansıdığını da resmediyor.

Temassız ödemeler yüzde 211 arttı…

Araştırmanın en dikkat çeken verilerinden biri ise pandeminin etkisiyle de hızla artan kartla temassız ödeme tercihlerinde gözlendi. Temassız ödemeler pandemi döneminde özellikle hijyen katkısı sebebi ile en çok tercih edilen ödeme alışkanlıklarından biri olmuştu, verilere göre ödemelerdeki bu alışkanlık devam ediyor.

Ocak-Nisan 2022 döneminde temassız ödemelerde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 211’lik bir büyüme kaydedildi. Toplam alışverişler içinde temassız işlemlerin en yüksek olduğu il yüzde 48 oranla Hakkari oldu. Kadınlar temassız işlem alışverişlerini yüzde 212 arttırırken erkekler yüzde 210 arttırdı.

Normalleşme sürecinin hızlanmasıyla birlikte yaşanan AVM’lere dönüş sonrasında, yılın ilk 4 ayında e-ticaret harcamaları geçen yıla oranla yüzde 78 büyüdü. Bu büyüme e-ticaret hacminin uzun süre sonra ilk defa toplam büyümeyi geçemediğini gösteriyor. Diğer taraftan toplam alışverişler içinde e-ticaret işlemlerinin en yüksek olduğu il ise yüzde 39 ile İstanbul oldu.

Yurtdışı alışverişler yüzde 159 artış gösterdi…

Araştırmanın bir diğer dikkat çeken verisi ise yurtdışı harcamalardan geldi. Buna göre yurtdışı alışverişler yüzde 159 artış gösterirken yurtiçi alışverişler yüzde 78 artış gösterdi.

2022’nin ilk 4 ayında Garanti BBVA kartlarıyla yapılan tüm alışverişlere bakıldığında ise alışverişlerin yüzde 25’i peşin, yüzde 75’i ise taksitli olarak gerçekleştirildi.

4 aylık sürede peşin alışverişler önceki yıla göre yüzde 84, taksitli alışverişler de %82 arttı.Harcamalarını en fazla arttıran iller Kars ve Edirne…

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri’nin verilerine göre ilk 4 ayda harcamalarını en fazla arttıran iller sınır şehirlerimiz olan Kars (yüzde 114) ve Edirne (yüzde 112) olarak sıralandı. Bu illeri sırasıyla Antalya (yüzde 90), Tekirdağ (yüzde 87), Aydın (yüzde 87), Bursa (yüzde 85), İstanbul (yüzde 81), Ankara (yüzde 80), İzmir (yüzde 79) takip etti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika