spot_img
spot_imgspot_img
21.4 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Havalimanı’ndaki ilk oy kime gitti?

Seçtiklerimiz

Aydın’ın tercihi AK Parti oldu.Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı seçmenlerin gümrük kapılarında oy verme işlemi dün başladı. Atatürk Havalimanı’nda ilk oyu Lübnan’dan gelen Halid Aydın kullandı. "Herkes için daha güzel bir gelecek olsun." temennisiyle oy kullanan Aydın’ın tercihi AK Parti oldu.

 

Gurbetçi seçmenler için belirlenen 25 noktada sandıklar kuruldu. Yolcu sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük sınır kapısı İstanbul Atatürk Havalimanı’nda oy verme işlemleri dün yaklaşık 30 dakikalık bir gecikme ile başladı. Dış Hatlar Terminali geliş katında ilk oyu kullanan Halid Aydın, birlikte geldikleri arkadaşı Velid Mardini’nin Türk olmasına rağmen Lübnan pasaportuyla giriş yaptığı için oy kullanamamasından yakınarak, YSK’yı eleştirdi. Aydın, "Artık yurtdışında oy kullanımının sağlanması gerekiyor." dedi.

 

Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin yoğun olarak giriş yaptığı sınır kapılarından Kapıkule’de ilk oyu kullanan kişi Hollanda’ya giden Cem Özgün oldu. Saat 05.00’ten itibaren oy kullanmak için beklediğini belirten Özgün, yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: "Mart sonunda bir genelge çıkarıp oturum beyan formu istediler. Aslında bilgisayarda bütün kayıtlarımız vardı. Form için bir iş günümü ayırdım. Çifte pasaporta sahip eşim, pasaportunun süresi dolduğu için oy kullanamadı. YSK, sanki gurbetçilerin oy kullanması istemiyor."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika