spot_img
spot_imgspot_img
9.6 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Havacılıkta kümelenme işe yaradı

Seçtiklerimiz

Havacılıkta kümelenme işe yaradı ihracat 300 milyon dolara çıktı
 
ESO Başkanı Özaydemir: – "Eskişehir’de havacılık kümelenmesi kuruldu. Bugün havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların toplam ihracatı 300 milyon doların üzerinde"
 
Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, kentte kurulan havacılık kümelenmesine işaret ederek, "Eskişehir’in havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalarının toplam ihracatı 300 milyon doların üzerinde." dedi.
 
Özaydemir, yaptığı açıklamada, oda olarak, sanayicilerle birlikte kentin geleceğini tasarlamak adına birçok çalışma yürüttüklerini, bu kapsamda demiryolları ve havacılık kümelenmesi kurulmasına karar verdiklerini söyledi.

Savaş Özaydemir, şöyle konuştu:
 
"(Bu sektörde hizmet veren kişiler bir araya gelsinler, bütün dünyada olduğu gibi kalkınsınlar, pazar ve teknoloji araştırsınlar, kendilerini geliştirsinler. Sadece bu işlerden anlayan insanlar bir araya geldiği zaman daha güzel menfaatlerini kovalarlar biz de arkalarında destek oluruz) dedik. Kurma amacımız buydu. Ardından Türkiye’de çok ciddi bir AB destekli kümelenme çalışması yapıldı. Eskişehir’deki bu tür sektörlerin önde olduğunu onlar da tespit etti. Doğru yolda olduğumuzu anladık. Eskişehir’de ilk önce seramik daha sonra havacılık kümelenmesi kuruldu. İhtiyaç sahiplerinin yanı sıra pazar liderlerinin bir araya gelmesi sağlanmış oldu. TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) Genel Müdürü kümenin başkanı oldu. Bunun yanında 30 firma da bu organizasyona dahil oldu. Böylelikle oda olarak uluslararası projeleri takip ettik. Eskişehir’de bugün havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların toplam ihracatı 300 milyon doların üzerinde."
 
Eskişehir’in jet, kamyon ve lokomotif motoru üretiminde de lider konumunda yer aldığını belirten Özaydemir, Motor Araştırma Merkezi’nin Eskişehir’de kurulması gerektiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika