spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Nisan 2024

Havacılık sektörünün geleceği teknoloji ve güç birliğinde yatıyor

Seçtiklerimiz

Hava yolu yazılımları alanında dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Hitit, 5 kıtadan gelen 40’un üzerinde hava yolu ve seyahat firmasının temsilcisini İstanbul’da ağırladı.

Hitit’in her sene dünyadaki hava yolu partnerlerini bir araya getirdiği Hitit Partner’s Event pandemi döneminden sonra ilk kez düzenlendi.

Hava yolu teknolojilerindeki son gelişmelerin ve sektörün geleceğine dair öngörülerin konuşulduğu toplantı Hitit’in ev sahipliğinde Kuruçeşme Divan’da gerçekleştirildi. Etkinliğe Belçika’dan Pakistan’a, Kazakistan’dan Romanya’ya, Bahamalar’dan Tanzanya’ya birçok ülkeden 200’ün üstünde üst düzey yönetici katıldı.

Hitit, dünyanın dört bir yanından katılan temsilcilerle sektörün dinamikleri ve gelişmelerini masaya yatırdı. Konferansın önemli konukları arasında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Başkanı Mehmet Nane, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat ve Fransız astronot Jean-François Clervoy da yer alarak birer konuşma yaptı.

Hitit’in yapay zeka alanında yakın zamanda iş birliği yaptığı TAZI.ai EMEA Bölge Sorumlusu Cenk Kıral’ın Hitit ile birlikte sunum yaptığı etkinlikte düşük maliyetli, hibrit ve ulusal hava yollarından üst düzey yetkililerin katılımıyla düzenlenen panellerde farklı hava yolu iş modellerinin salgından çıkış öyküleri ve şimdiki durumları ele alındı.

“Hitit salgına rağmen son üç yılda partner sayısını yaklaşık üç kat artırdı”
Konferansın açılış konuşmasını yapan Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç, tarihte Hitit’lerin imza attığı birçok yeniliğe işaret ederek, kendilerinin de havacılık teknolojilerine yeni bir soluk ve anlayış getirdiklerini, bu yenilikçi yaklaşımın salgın sürecinde de kendini gösterdiğini belirtti.

Karaağaç, kullandıkları yenilikçi teknoloji ile salgın sürecinde sektörde öne çıkmayı başardıklarını belirterek, “Üç yıl gibi kısa bir sürede partner sayımızı 20’li rakamlardan 60’ın üzerine çıkardık. Bu başarı, Hitit’in dünya hava yolu teknolojileri arasındaki yerini sarsılmaz bir şekilde sabitledi.” dedi.

28 yıl önce yolcu sadakat programı ile yola çıkan Hitit’in ilk günden hava yolu rezervasyon ve biletleme sistemlerinde dünyanın önde gelen yenilikçi firmalarından biri olduğunu kaydeden Karaağaç, sektörde tek noktadan hizmet “one stop shop” yaklaşımı ile öncü olduklarını anlattı.

Karaağaç, büyüme ve yeni ortakların, Hitit için stratejik bir adımı da beraberinde getirdiğine işaret ederek, “Önemli kilometre taşlarımızdan biri olan halka arz sürecini bu yılın ilk çeyreğinde başarıyla tamamladık. Yeni paydaşlarımızdan aldığımız kuvvetle yolumuza daha güvenli ve emin adımlarla devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

115 bin öğrenciyi masa tenisi ile buluşturduk

Hitit’in, Birleşmiş Milletler’in açıkladığı Sürdürülebilir Küresel Amaçlar’a hizmet eden bir iş felsefesine sahip olduğunu aktaran Karaağaç, “Kazandığımızı toplumla paylaşmak adına, Üniversitelerle yaptığımız iş birlikleri sayesinde eğitimde eşitliğin yanı sıra, ‘Uçan Raketler’ projesi ile salgına rağmen 115 bin ilk ve orta öğrenim seviyesindeki öğrenciyi de masa tenisi ile tanıştırmış, spor ve sağlıklı yaşam için de varım demiş bir firmayız.

Yani Hitit bir teknoloji firması olmasının yani sıra, sunduğu çözümlerdeki karbon ayak izi hesaplamalarıyla, eğitime, spora, doğaya, sürdürülebilir, daha iyi bir dünyayı hedefleyerek ilerlemeyi de içselleştirmiş bir strateji ile yönetiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Teknoloji olmadan havacılık sektörü olmaz”

Havacılık sektörünün salgının ardından yeniden canlandığına işaret eden IATA Başkanı Mehmet Nane, bazı Avrupa ülkelerinde yolcu sayılarının salgın öncesine ulaştığını kaydetti.

Kovid döneminde öne çıkan hava kargonun ise önemini koruduğunu kaydeden Nane, IATA’nın son verilerine göre sektörün 2021 yılında 42 milyar dolar kaybettiğini, zararın bu yıl azalarak 9,7 milyar dolara inmesinin beklendiğini ifade etti. Nane, sektörün 2023’te kâra geçeceğini öngördüklerini söyledi.

Havacılık sektöründe teknoloji çözüm ortaklığının evlilik gibi olduğunu belirten Nane, “Teknoloji olmadan havacılık sektörü olmaz. İyi günde de kötü günde de hep yanınızdadır. 17 yıllık iş birliğimizde Hitit bizim için hep çok iyi bir partner oldu.” dedi.

Havacılık sektörü ise bilançolarındaki 650 milyar dolar borç ile mücadele ediyor
Küresel iş dünyasının hızla değiştiğine dikkati çeken Nane, “Enflasyon yükseliyor, küresel daralma öngörülüyor. Dünya Bankası enerji fiyatlarının 2021’e göre yüzde 50 artmasını bekliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali tüm dünyayı Soğuk Savaş’tan bu yana görülen en büyük coğrafik bölünme ile karşı karşıya bırakıyor. Havacılık sektörü ise bilançolarındaki 650 milyar dolar borç ile mücadele ediyor.

Bununla mücadele etmenin yöntemi ise havacılık sektörünün tüm unsurları ile birleşmesinden geçiyor.” şeklinde konuştu.

Havacılık sektörünün 2050 yılında kadar sıfır emisyon hedefine ulaşabilmesi için yeni teknolojilere ihtiyaç duyduğunu kaydeden Nane, “Bunun yüzde 65’i Sürdürülebilir Havacılık Yakıtlarından (SAF) geçiyor.

Ancak bunu da çoğunlukla bir temel gıda maddesi olan tahıldan elde ediyoruz. Şimdi temel konu bunu gıda olarak kullanan az gelişmiş ülkelerden alıp, sektöre mi kaydıracağız. Havacılığın geleceği için bu konuya birleşerek çözüm bulmamız gerekiyor” diye konuştu.

Türkiye’nin hizmet ihracatı 80 milyar doları aşacak

Türkiye’nin hizmet ihracatının geçen yıl 55 milyar dolar olduğuna işaret eden Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, bu yıl bu rakamın 80 milyar doların üzerinde beklendiğini söyledi. Bolat, “Bugün burada üç farklı şapkamla bulunuyorum.

Öncelikle Hizmet İhracatçıları Birliği açısından bazı veriler paylaşmak istiyorum. IT ihracatı ise bu yıl 2,5 milyar doları buldu. Önümüzdeki yıl bunun 5 milyar dolara çıkmasını bekliyoruz.” bilgisini verdi.

Bir akademisyen olarak sektördeki optimizasyonun ne kadar zor olduğunu bildiğine değinen Bolat, “Algoritmaları bir ürüne dönüştürmek neredeyse bir sanat. Hitit bunu başaran bir şirket. Bu nedenle onlara hem bunu bir Türk şirketi olarak başardıkları için hem de sektör adına tebriklerimi iletiyorum.

Eş zamanlı olarak Türk Hava Yolları’nın Yönetim Kurulu Başkanıyım. Türk Hava Yolları olarak bir ihalemiz var. Ben en iyi fiyata en iyi hizmeti almak isterim ve Hitit, bu hizmeti verebilecek şirketlerden biri. Şunu ifade etmeliyim ki, şimdi dijital zekâ zamanı. Hitit’i bu seviyede görüyor, Türkiye’ye ve havacılık sektörüne olan katkıları için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Kargo, hava yolu şirketlerine can simidi oldu

Özellikle salgın döneminde yıldızı parlayan ve sektördeki payını gitgide artırdığı görülen hava kargo hakkında bilgi veren Hitit Ulaştırma Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Atilla Lise ise, salgında insanların evlerinden çıkamazken, uçakların kargo hizmetleri sayesinde havalanabildiğinin altını çizdi. Lise, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sadece kargo taşımacılığı yapan şirketlerin birim kargo ücretlerini ortalama 3-5 kat arttırması ve buna rağmen yakaladıkları iş hacmi açıkçası onların bile beklemediği bir durumdu. Bu durum yolcu odaklı havayollarını da harekete geçirdi.

Yolcu uçaklarında, yolcu taşımaksızın kargo taşımaya başladılar. Koltuklar söküldü, kargolar tabiri caizse, birinci sınıf uçmaya başladılar. Böylece hava yolları ihtiyaç duydukları nakit girişini kargo gelirinden elde etmeye başladı. Kaçınılmaz olarak kargo gelirinin toplam havayolu gelirine, IATA ortalaması olan oranı değişti ve yüzde 12’lerden yüzde 35’lere çıktı.

Bu değişimle hava Cargo ürünü, ikincil ürün olarak algılanmaktan kurtularak en az yolcu geliri kadar önemli bir kalem olduğunu, özellikle kriz dönemlerinin açık kapısı olabileceğini tüm sektöre gösterdi.

Yine IATA’ya göre hava yolu şirketleri, 2022’de hava kargo sayesinde 175 milyar dolarlık kazançla rekor gelir elde edecek. Bizler de bu alana önemli yatırımlar yaptık ve kendimize önemli bir alan açtık. Kargo ürünlerimiz dünyanın farklı yerlerinde kullanılmaya başladı. Kargo alanındaki yatırımlarımız devam edecek.”

Tek noktadan hizmet verme ve ekosistem yönetişimi modeliyle rakipsiz

Hava yolu şirketlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen rezervasyondan, operasyona, muhasebeden dağıtım kanallarına uzanan geniş yelpazede çözümleri ile sektörde hizmet verdiklerine işaret eden Hitit Ürün ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Semra Kandemir, bu modelin Hitit’i rekabette ayrıştırdığını söyledi.

Hitit’te benzersiz bir organizasyonları olduğuna işaret eden Kandemir, “Hitit olarak yazılım çözümlerimizi geliştirirken partnerlerimizi işin merkezine koyuyoruz. Böylelikle ekosistem yönetişimi modelimizi geliştirdik. Partnerlerimizden gelen geri bildirimler ve talepler Ar-Ge çalışmalarımızda büyük rol oynuyor. Gerçek bir ekip çalışması sonucu sektörde dikkat çeken işlere imza atıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kandemir, 2022 yılına da yaratıcı stratejileri ürün geliştirme sürecine entegre ederek başladıklarını anlatarak, “Bu yıl yatırım yaptığımız önemli alanlardan biri yapay zeka destekli uygulamalar.

Yapay zeka destekli makine öğrenimi sistemleri ve yazılımları konusunda faaliyet gösteren TAZI ile seyahat ve havacılık sektörünün dijital dönüşümü için önemli bir adım attık. İki şirket arasında yapılan anlaşma ile TAZI’nin yapay zeka teknolojileri ve makine öğrenimi, Hitit’in yazılım çözümlerinde kullanılacak.” ifadelerine yer verdi.

Havayollarının farklı dağıtım kanallarının konuşulduğu günde, IATA’dan Sektör Dağıtım Kanalları Programı Kıdemli Müdürü David Rutnam ile yapılan konuşmada gelişen teknolojiler tartışıldı. Acentelere yönelik de açılımlar yapan Hitit bu alanda salgınla hızlanan değişiklikler ve Hitit’in hedeflerinden de bahsedildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika