spot_img
spot_imgspot_img
17.9 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Nisan 2024

Havacılık fuarı ‘Airex 2010’ yarın açılıyor

Seçtiklerimiz

       

 

       

Alınan bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü desteğinde Türk Hava Yolları (THY), TAV Havalimanları Holding ve THY Teknik A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen Airex 2010, katılımcı uçak sayısı bakımından dünyanın en büyük fuarları arısında yer alıyor.

       

İlk kez 1996 yılında düzenlenen ve her iki yılda bir yapılan Airex 2010, katılımcı profili itibarı ile sivil havacılık ve havalimanları endüstrilerinin her ikisini de kapsayan dünyadaki tek fuar olma özelliğini taşıyor.

       

Airex 2010’a 30 ülkeden 170’in üzerinde firma katılacak ve fuar 3 Ekime kadar gezilebilecek. Airex 2010, 40’ın üzerinde özel iş jeti, bölgesel ve uzun menzilli yolcu uçakları ve yeni nesil sportif hava araçlarını ziyaretçilerle buluşturacak.

       

THY’nin teşvikiyle bu yıl ilk kez fuara katılan küçük yerli üreticiler de dünya havacılık devleri ile sıcak temas kurma imkanı bulacak. Uçuş eğitim okulları ile üniversitelerin havacılıkla ilgili bölümleri de havacılığa gönül veren gençlerle bu fuar platformunda bir araya gelecek.

       

Airex 2010’da yolcu uçaklarından iş jetlerine, helikopterlerden hava ambulans araçlarına, sportif uçaklar ve ultralightlara kadar tüm hava araçları, uçak motorları, seyrüsefer ve uçuş kontrol sistemleri, simülatörler, yer, kargo, yolcu ve bagaj sistem ve ekipmanları, apron ve terminal sistemleri, havalimanı güvenlik ve entegrasyon sistemleri, havalimanı tasarım ve inşaatı, havalimanı ve terminal işletmecileri, havayolları, charter ve hava taksi işletmeleri, havacılık kulüp ve meslek kuruluşları yer alacak.

       

Airex 2010’un açılış töreni yarın saat 10.00’da yapılacak, ziyaretçiler ise aynı gün saat 12.00’de fuarı ziyaret edebilecek. Cuma ve Cumartesi günleri 10.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek fuar, 3 Ekim Pazar günü saat 15.00’te kapanacak.

       

-FUARIN EN BÜYÜK SÜRPRİZİ AIRBUS 380-

       

Bu arada uçak üreticisi Airbus şirketi, dünyanın en büyük yolcu uçağı olan A380’i de ikinci kez İstanbul’a Airex 2010 fuarı için gönderecek. Daha önce 29 Ekim 2007 tarihinde tanıtım uçuşu için İstanbul’a gelen A380 uçağı, Atatürk Havalimanı Genel Havacılık apronuna park edecek. Uçak, havacılık geleneği ile itfaiye araçlarının su kemeri ile karşılanacak.

       

DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus 380’in Atatürk Havalimanına gelişi için tüm izinlerin alındığını ve iniş için herhangi bir sorunun bulunmadığını kaydetti. Özuğur, Fransa’nın Toulouse kentinden boş olarak gelecek uçağın 3-4 saat Atatürk Havalimanı’nda kaldıktan sonra saat 17.00 sıralarında Fransa’ya geri döneceğini bildirdi.

       

100’ün üzerinde yerli ve yabancı hava fotoğrafçısı, 853 yolcu kapasiteli Airbus 380’in fotoğrafını çekmek için kayıt yaptırdı.

       

       

AA

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika