spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

Havacılık endüstrisinde kara bulutlar dağılıyor

Seçtiklerimiz

Uluslararası Farnborough Havacılık Fuarı‘nda herkesin ümidi sivil havacılık sektöründe krizin bir an evvel geride bırkakılmasıydı.

       

Küresel finansal kriz, İzlanda’da patlayan yanardağ ve diğer sıkıntıların ardından fuarda yeni bir yükselme döneminin başladığının sinyalleri vardı.

       

Yolcu sayıları tekrar artmaya başladı. Son olarak Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) geçen yıl 7,2 milyar Euro ile rekor zarar açıklayan havacılık şirketlerinin toplam kârının bu yıl 1,93 milyar Euro olmasını bekliyor.

       

Farnborough’da bu soruyu dünyanın en büyük iki uçak üreticisine sorduk: Gerilemenin sona erdiğini söyleyebilir miyiz?

       

Boeing Ticari Uçak Bölümü Başkanı ve tepe yöneticisi Jim Albaugh soruya temkinli cevap veriyor:

       

“Yani geleceği tahmin etmek bir hayli zor. Ben öyle olduğunu düşünmek isityorum. Bir çok insan çift dipli bir durgunluktan bahsediyor ama biz bunun olacağını düşünmüyoruz. Ama tekrar vurgulamak istediğim nokta düzelme dengeli değil. Bazı alanlarda düzelme diğerlerinden çok daha hızlı gerçekleşiyor. Daha önce hiç görülmediği kadar çok oyuncu bazı segmentlere girmeye başladı. Bu bize trafiğin arttığını ve insanların daha verimli uçaklar istediğini gösteriyor. Uçak almak için para var ve herkes gibi bende düzelmenin yaşandığını ümit ediyorum “

       

Airbus‘ın tepe yöneticilerinden John Leahy düzelme konusunda daha umutlu:

       

“Gerilemenin sona erdiğini düşünüyoruz. Ama asıl soru bence düzelme eğrisinin nasıl olacağı. Şu ana kadar yılın ilk yarısında 131 sipariş aldık. Fuar sonuna kadar bunu iki katına çıkaracağımızı tahmin ediyorum. Bu aslında gerilemenin sona erdiğini gösteriyor.

       

Görüşler farklı ama görünen o ki rüzgar değişmiş durumda ve sivil havacılık piyasası yavaş da olsa yeni bir kalkışa hazırlanıyor.

       

euronews

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika