spot_img
spot_imgspot_img
15.8 C
İstanbul
Salı, 16 Nisan 2024

Havacılık çok daha hızlı ve güvenli olacak

Seçtiklerimiz

Gelişen teknoloji, ticaret ve kamu alanında kullanımda çok amaçlı insansız hava araçlarına ve farklı araçlara dönüşebilen uçaklara gökyüzünde yer açacak.

Yapay zeka kullanan bilgisayar sistemlerinin yanı sıra elektronik cihazların hızla gelişmesi, havacılık firmalarına birkaç yıl öncesine kadar aklımıza gelmeyecek yeni teknolojiler geliştirme imkanı sunuyor.

Her gün atmosferi binlerce çizikle kateden binlerce uçak, karbondioksit salınım oranının artmasında önemli rol oynarken, milyonlarca yolcu ve kargo taşımanın ağırlığı pilotların kaldırmakta zorlandığı bir mücadeleye dönüşüyor.

Şehir içi ve arası ulaşımda kullanılan geleneksel ulaşım sistemleri, zaman ve yakıt kaybına yol açtığı gibi istenilen ekonomik tasarruf modelleri oluşturulamıyor.

Yeni nesil havacılık teknolojileri, kısa ve uzun mesafelerde taşımacılığın barındırdığı sorunları aşacağı gibi, kamu ve iş dünyasının farklı ihtiyaçlarına da çare bulacak.

Yapay zekalı bilgisayar sistemleri, uzun süreli uçuşlar yapan pilotların en büyük yardımcısı olacağı gibi, uçuş bilgileri ve uçağın teknik durumu hakkında gerçek zamanlı denetim yürütecek.

Pilotlar, kokpitlerde kullanması giderek zorlaşan kılavuzlar yerine tablet bilgisayarlar kullanmaya başlayacak.

Özel şirketlerin başını çektiği gazlı ve elektrikli motorla çalışan küçük uçaklar, jet yakıtı kullanımını da zamanla devre dışı bırakacak. Güneş enerjili planörler ile geliştirilen yeşil dostu uçaklar, bir gün uçakların ihtiyacı olduğu enerjiyi, motor gücünde düşüş yaşanmadan doğrudan güneşten alacak.

Şehir içi trafiğinde kullanmak için geliştirilen otomobil-uçak ve otomobil-heikopter tasarımlı araçlar, 2020 yılından itibaren hayatlarımıza girecek. Araç trafiğini ve karbon emisyonunu ciddi ölçüde düşürecek olan yeni nesil otomobil-uçaklar, trafik sıkışıklığı derdini de ortadan kaldıracak.

Yeni nesil havacılığın sunacağı önemli gelişmelerden bir diğeri, robotik ve yazılım teknolojisinin sunduğu insansız hava araçları olacak. Sadece askeri alanda değil, kamu ve iş dünyasında da birçok yenilik sunacak.

İnsan gücüyle çalışan uçan bisikletler, güneş enerjisiyle havalanan planörler, suya inebilen bataryalı insansız hava araçları ve elektrikli otomobil-uçaklar, daha pratik bir yaşamın kapısını aralayacağı gibi fosil yakıt tüketimini azaltacak, insan güvenliğini maksimuma çıkaracak ve önemli bir ekonomik tasarruf sağlayacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika