spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Havaalanları Hayata El Veriyor’ Etkinliği

Seçtiklerimiz

Sağlık Bakanlığı’nın himayesinde hazırlanan "Hayata El Ver Projesi" kapsamında, havaalanındaki yolculara, ani kalp durması durumunda ne yapılması gerektiği anlatıldı. Sağlık Bakanlığı’nın himayesinde hazırlanan "Hayata El Ver Projesi" kapsamında, havaalanındaki yolculara, ani kalp durması durumunda ne yapılması gerektiği anlatıldı.Sağlık Bakanlığı’nın himayesinde, Ankara, Dokuz Eylül, Ege, Başkent ve Celal Bayar üniversitelerinin desteğiyle, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon ile Resüsitasyon Derneğince hazırlanan "Hayata El Ver Projesi" kapsamında Esenboğa Havaalanı’nda bazı ilk yardım tekniklerine ilişkin etkinlik düzenlendi.

İç hatlar giden yolcu terminalinde "Havaalanları Hayata El Veriyor" konseptiyle düzenlenen etkinlikte, yolculara ve havaalanı personeline, kalbi duran bir kişiye nasıl ilk yardım yapacakları maketler üzerinde uygulamalı olarak gösterildi.

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon ile Resüsitasyon Derneği Genel Sekreteri Zekeriyya Alanoğlu, Ocak ayında başlayan proje kapsamında her ay bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ve her aya özel bir konsept belirlediklerini söyledi. Bu ay seyahatler fazla olduğu için etkinliği havaalanında gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Alanoğlu, "Amacımız ani kalp durmasıyla karşı karşıya kalmış bir hastaya nasıl yaklaşılması gerektiğini topluma hatırlatmak, eğitimlerini sağlamak ve farkındalık oluşturmak" dedi.

Alanoğlu, etkinliklerin bundan sonra da iki yıl süreyle her ay devam edeceğini sözlerine ekledi. Proje eğitmeni Yeşim Şenaylı da eğitim hakkında bilgi vererek, vatandaşlara 112 Acil Servis ekipleri gelinceye kadar nasıl etkin kalp masajı yapılması gerektiğini gösterdiklerini anlattı.Etkinliklerin vatandaşlardan yoğun ilgi gördüğünü aktaran Şenaylı, "Her yaştan kişi, ilgiyle eğitimlerimize katılıyor. Korku, gerginlik, panik yaşayan kişiler özellikle çok merak ediyor. ‘Yakınım var, başına böyle bir şey gelirse ne yapacağım?’ diyorlar" ifadelerini kullandı. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika