spot_img
spot_imgspot_img
27.9 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

Havaalanına eşek girdi ortalık karıştı

Seçtiklerimiz

Şanlıurfa bugün iki önemli organizayona ev sahipliği yaptı. Organizasyonlardan ilki Türk Hava Kurumu Kupa Koşusu, ikincisi ise eski havaalanında Türk Hava Kurumu tarafından başlatılan Planörlük Kursu oldu.

Koşuya kent erkanı yoğun ilgi gösterdi. Şanlıurfa Hipodromunda yapılan koşuyu izlemeye gelenler arasında Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, Karaköprü Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Hilvan Kaymakamı Uğur Sezer, Ceylanpınar Kaymakamı İlker Özerk, Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, jokeyler, at sahipleri ve çok sayıda davetli yer aldı.

Güneşli bir havada sert esen rüzgara karşı yapılan koşuyu Jokeyliğini Mahmut Ünlü’nün yaptığı Metin Işıksel’in sahibi olduğu 3 numaralı Karaçocuk kazandı.

Koşunun Kupasını at sahibi adına vekaleten Ayhan Yıldırım, Şanlıurfa Valisi Celalattin Güvenç’ten aldı.Vali Güvenç burada yaptığı konuşmada“Tebrik ediyorum. Urfa’nın az bilinen yönü Hipodromu ve at yetiştiriciliğinin az biliniyor olması. Arkadaşlarımızın emeğini çabasını kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz” dedi.

Türk Hava Kurumu Başkanı Osman Yıldırım ise; “Urfamızda çok güzel bir havada bu etkinliğin yapılması bizi mutlu etmiştir. Bu tür faaliyetlerin gelişmesini diliyoruz” dedi.

Daha sonra Şanlıurfa Eski Havaalanı’nda resmi açılışı yapılacak olan planörlük kursuna geçildi. Burada da bir açıklama yapan THK Başkanı Osman Yıldırım, “ Bu kuracağımız merkezde bölgenin insanları için iş olsun, aş olsun istiyoruz. Bu bölgede Urfa’yı seçtik. Burada uçak tamiratlarının yapılmasını da istiyoruz. Eski meydanın işe yarar halde tutulmasını da sağlamaya çalışıyoruz. THK at yarışlarımızın ikincisini de bu yıl düzenledik. Sayın Valime de hem yarışlara hem de uçuş faaliyetlerine verdiği destekten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Vali Güvenç, “ Bugün yapılan iki güzel faaliyeti kamuoyu ile paylaşmış olduk. Hipodrom 700’e yakın vatandaşımıza iş kapısı olmuş. Önemli bir iş kapısı. Ardından eski havaalanına geçtik. Burada Türk Hava Kurumu’nun Planörlük Kursu’nun açılışı var. 1000’in üzerinde başvuru olmuş. 200 kardeşimiz bu eğitimi alacak. 15 gün süreyle. Biz bu eski havaalanının değerlendirmesini istiyoruz. Harran Üniversitesiyle de görüşülerek burada ileride bir Meslek Yüksekokulunun açılmasını ve THK girişimi ile buraya bir Uçuş Eğitim Merkezi kurulması için girişimde bulunacağız. Gördüğünüz gibi şu anda zor iklim koşulları olmasına rağmen biz açık havada at yarışı da, planör uçuşu da yapabiliyoruz” dedi.

Ardından Vali Güvenç planörlerden birinin kabininde günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Kursiyerler ise planörleriyle uçuşa geçmek için harekete geçti. Tam da bu sırada uçuş pistine giren eşek hareketli anlar yaşanmasına yol açtı. Kursiyerlerden birinin çabasıyla eşek dışarı çıkarıldı ve olası bir yaralanmanın önüne geçildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika