spot_img
spot_imgspot_img
24.2 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

Hava Ulaşımında; Ulusal Yeni Arayışlar

Seçtiklerimiz

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü Serhat Akpınar’ın öncülüğünde bir süredir devam eden, “bayrak taşıyıcı” yeni bir hava yolu oluşumuna yönelik çabalara kamuoyunun ilgi ve desteği artıyor. Uzmanlara göre; Havayolu ulaşımında, başta bilet fiyatlarındaki astronomik rakamlara varan zorlayıcı uygulamalara ilaveten, KKTC’ye olan seferlerini askıya alma kararı alan özel bir havayolu şirketinin yeni bir sorun halinde eklenmesi, acil çözüm bulunması konusundaki yönündeki çabaların artırılmasına öncelik kazandırdı.

 

HAVA ULAŞIMINDAKİ SORUNLARIN, “ÇÖZÜMÜN TAM SIRASI”
 
KKTC ile Türkiye arasındaki hava ulaşımındaki kriterler konusundaki değerlendirmelere katkıda bulunan bir çok analist, sorunlara stratejik açıdan da bakarak; ulaşım ile sorunların çözümü konusunda, “artık bir dakika bile kaybedilmemesi” gerektiği yönünde görüş belirterek, çözümün ‘tam sırası’ olduğunu belirtiyor.
 
Havayolu ulaşımındaki aciliyet isteyen sorunların çözümü konusunda;verdiği bir röportaj sırasında bir açıklamada bulunan, GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, özellikle Türkiye ile bağlantı noktalarına erişimindeki zorlukların çözümüne yönelik,  ulusal bir arayış içerisinde olunması gerektiği konusunda zaruretin altını çizerek; “ Havacılık ve pilotaj okulumuzun başarı ve istikrarlı gelişiminden almış olduğumuz enerji ile, uzun bir süredir konu üzerinde çalışıyoruz.

Önümüzdeki günlerde, halkımızın karşısına bir seri cevaplandırılması gereken soru ile çıkacağız. Bu sorular, işlerliğe kavuşturacağımız,  gelecekteki organizasyonumuzun kurumsal adından, olası misyonlarına kadar ayrıştırılmış bir yelpazede yer alacak. Yani; geçmişte bayrak taşıyıcı olan Kıbrıs Türk Hava Yolları ve onun türevlerini ‘İngilizce’ söyleniş ve isimleri ile birlikte Ada İnsanı’mıza bir öngörü olarak sunup, fikirlerini alacağız. 

Hangi ismin kullanılmak istendiği konusunu, halkımıza sorup, uygulamak gibi düşünceler ile başlayacak bu misyon; Hava taksi hizmetleri ile çıkış alabilir  diye değerlendiriyoruz. Hava taksi ile; özellikle Akdeniz ve Ege üzerinden, Anavatan Türkiye’ye yolları daha da kısaltacağız.  Müteakiben; Charter uçuşlar ile devam edilebilir. Yol haritasının bu şekilde bir safhaya sahip olması ise, tamamen bizim arzu ettiğimiz bir deneyimsel süreçtir.

Yoksa, başından itibaren; tarifeli uçuşlar için hazırlığımızı tamamladığımız anda, projeyi hayata geçirmiş olabilirdik . Ancak, belirttiğim üzere, hava taksi olayını denemiş olmak istiyoruz.  Charter  uçuşları da, özellikle üniversitelerimizde öğrenim gören öğrencilerimiz için düşünüyoruz. Ada’daki tüm öğrencilerin ihtiyaç duyduğu; ulaşım kolaylığını  ve bağlı gerekliliklerini olması gereken düzeye çekmeyi düşünüyoruz.

Bunun ilk kriteri;  taşınacak bagajın ağırlığından,  elbette biletleme ücretlerine kadar, en ekonomik ve olumlu yaklaşıma haiz olmalıdır.Bunun için de; şu anda charter uçuş programı için çalışıyoruz.

 
Uçak alımları içinde hazırlık yapıyoruz.  Olası uçuş rotaları; İlk önce Türkiye ve İngiltere olacaktır. Örneğin; ilk önce Antalya ve Adana ile başlanabilir. Akabinde; İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya dahil olacaktır. Refleksimiz; rekabet koşullarına bağlı. Tabii ki; şu anda tüm çalışmaları yapıyoruz. 

Ancak, karşımızda nasıl ve aksine bir rekabet göreceğimizi bilemiyorum. Çünkü, karşımızdaçok ciddi havacılık  kuruluşları var. Onlar ile, belli prensiplerde, ne yönde, faaliyete ortak olacağımızı şu anda belirlemek zordur. Biz, ne yapmak istediğimizi biliyoruz. Gelişmeler karşısında; Onların ortaya ne koyacakları konusunda, şu andayorum yapabilmemiz zor.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika