spot_img
spot_imgspot_img
15.1 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

Hava ulaşımında tatil hareketliliği

Seçtiklerimiz

Biletlerin 200 lira sınırına dayanmasına rağmen, uçaklardaki doluluk oranının yüzde 100’lerin üzerine çıktığı Erzurum’da, vatandaşlar uçak bileti satın alabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

       

12 Kasım’da başlayarak, 19 Kasım’da sona erecek olan uzun bayram tatili, havayolu şirketlerini de hareketlendirdi. Biletlerin 200 lira sınırına dayanmasına rağmen, uçaklardaki doluluk oranının yüzde 100’lerin üzerine çıktığı Erzurum’da, vatandaşlar uçak bileti satın alabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.
       
                Erzurum’da havayolu taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren Erzurum İnter A.Ş. Genel Müdürü Yılmaz Kuşkay, Kurban Bayramı dolayısıyla bilet satışlarının katlanarak arttığını söyledi. Uzun bayram tatili nedeniyle tatilcilerin Erzurum dışına, dışarıdakilerin de, Erzurum’a gelmek için hazırlıklar yapmaya başladıklarını kaydeden Kuşkay, uçaklardaki doluluk oranının, şimdiden yüzde 100’lerin üzerine çıktığını belirtti. Artan talepten dolayı uçak biletlerinin fiyatlarında artış yaşandığını, buna rağmen vatandaşın tercihinin yine uçak olduğunu vurgulayan Yılmaz Kuşkay, “Bilet fiyatları normalin çok üzerinde olmasına rağmen ilgi yine de çok büyük. Karşılıklı gidiş-dönüş biletlerini alanlar çoğunlukta. Bayram tatili dolayısıyla hava taşımacılığı sektörü şu anda alarma geçmiş durumda.” diye konuştu.
       
                Uçak biletlerinin, Erzurum-Ankara istikametine 160, Erzurum-İstanbul istikametine 199 ve Erzurum Antalya istikametine de, 231 liradan satıldığını anlatan Kuşkay, uçak yolculuğunun, yılın her döneminde popülaritesini korumaya devam ettiğini söyledi.
               

       

ERZURUM’DAN İSTANBUL’A YOLCULUK YOÐUNLUÐU
       
                Öte yandan Erzurum’dan başka şehirlere yapılan tatil yolculuklarında başı İstanbul’un çektiği öğrenilirken, ikinci sırada İzmir, üçüncü sırada ise, Bursa geliyor. Söz konusu şehirler, Erzurumluların yoğun olarak yaşadığı iller sıralamasında da önde gelirken, yolculuk tercihlerine göre iller, Ankara, Antalya, Adana ve Mersin şeklinde sıralanıyor.
       
                Kurban Bayramı tatilini Bursa’daki akrabalarının yanında geçirmeyi arzu ettiklerini, bu nedenle de uçakla yolculuğu tercih ettiklerini belirten Nihat Akgül isimli vatandaş, “Otobüslerde zaten yer yok. Üstelik karayolu ile seyahat edince, tatilin birkaç günü yolda geçiyor. Karayoluna göre biraz pahalı oluyor ama, uçakla yolculuk için verilen her kuruşa değiyor.” ifadelerini kullandı.www.analizgundem.com
       
                Erzurum İnter A.Ş. Genel Müdürü Yılmaz Kuşkay, hava taşımacılığı sektöründeki hareketliliğin, bayramdan sonra da tatil dönüşü nedeniyle devam edeceğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika