spot_img
spot_imgspot_img
28.6 C
İstanbul
Çarşamba, 19 Haziran 2024

Hava Kargo ve Posta Çalıştayı düzenlendi

Seçtiklerimiz

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından düzenlenen "Hava Kargo ve Posta Çalıştayı"nda, etkilendirme, ruhsatlandırma, emniyet ve güvenlik bulgularının yanı sıra İstanbul Yeni Havalimanı’nın devreye girmesiyle Atatürk Havalimanı’ndaki antrepoların durumunun ne olacağı ele alındı.
 
SHGM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Hava Kargo ve Posta Çalıştayı, Genel Müdürlükçe dün İstanbul’da düzenlendi.
 
Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici’nin ev sahipliğinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sivil havacılıktan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal’ın başkanlığında düzenlenen çalıştaya, SHGM Genel Müdür Yardımcısı Can Erel, SHGM daire başkanları ve uzmanlarının yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı gibi ilgili kamu kurumları, yer hizmetleri kuruluşları, hava kargo acenteleri, antrepolar ve havayolu işletmelerinin temsilcileri katıldı.
 
Çalıştayda, Havalimanları Yer Hizmet Türleri ve Detayları Talimatı kapsamında yapılan işlemler, gümrüklü geçici depolama alanı/antrepo faaliyetleri ve sıhhi iş yerini içerecek şekilde kargo ve posta işlemlerinin havacılık emniyeti ve güvenliği açısından durumu değerlendirildi.
 
Toplantıda, kargo ve posta işlemleri konusunda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların tabi oldukları ulusal ve uluslararası mevzuat ve terminoloji, kargo ve posta işlemleri için tanımlanmış iş akış şemaları, ilgili kuruluşların kesiştiği ve birleştiği alanlar, kargo konusunda tespit edilen bulguların bertaraf edilmesi için izlenecek süreçler ele alındı.
 
Yetkilendirme, ruhsatlandırma, emniyet ve güvenlik bulgularının yanı sıra İstanbul Yeni Havalimanı’nın devreye girmesiyle Atatürk Havalimanı’ndaki antrepoların durumunun ne olacağının da değerlendirildiği çalıştayda, ayrıca Türkiye’nin bölgesel lojistik merkez olma hedefi çerçevesinde kargo ve posta işlemleri konusunda yapılacak çalışmaların önemi ve avantajları masaya yatırıldı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika