spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Pazartesi, 26 Şubat 2024

Hava araçlarının kontrolü özele açıldı

Seçtiklerimiz

Üç yılda bir uçuşa elverişlilik kontrollerinin usulüne uygun yapılıp yapılmadığını denetleyecek olan SHGM ise kontrolleri usulüne uygun yapmayan işletmelerin yetkisini alacak, söz konusu hava aracının da uçuşa çıkmasını engelleyecek.
 
19 Ağustos 2004 tarihinde yürürlüğe giren ”Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Bakım Sistemi Yönetmeliği (SHY-M)”nin Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) tarafından yayınlanan Sürekli Uçuşa Elverişlilik Gereklilikleri (EASA Part M) referans alınarak revize edilmesiyle hazırlanan ”Sürekli Uçuşa Elverişlilik ve Bakım Sorumluluğu Yönetmeliği” 21 Aralık 2011 tarihinde Resmi Gazete;de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
Buna göre, SHGM tarafından her yıl yapılan hava araçlarının uçuşa elverişlilik kontrolleri, artık 5 ve üzerinde hava aracına sahip bütün işletmeler tarafından SHGM’den alınacak uçuşa elverişlilik yetkisi ile yapılabilecek.
 
SHGM’ye başvuracak söz konusu işletmelere verilecek Sürekli Uçuşa Elverişlilik Yönetimi Kuruluşu (SUEYK) belgesiyle işletmeler, ücret karşılığında her yıl hava araçlarının uçuşa elverişlilik kontrollerini yapacaklar. Üç yılda bir hava araçlarının uçuşa elverişlilik kontrollerini usulüne uygun yapıp yapmadıklarını denetleyecek olan SHGM ise uygunsuzluk halinde işletmenin yetkisini elinden alırken, kontrolleri usulüne uygun yapılmayan hava araçlarının da uçuşuna izin vermeyecek.
 
5’ten az hava aracı olan işletmeler ile İşletme Ruhsatı bulunmayan organizasyonlar, yönetmelik gerekliliklerini sağlayarak Sürekli Uçuşa Elverişlilik yetkisi alabilecekler.
 
Sürekli Uçuşa Elverişlilik yetkisi bulunan kuruluşlar, yetkisi kapsamında bulunan hava aracı tiplerinin uçuşa elverişlilik belgelerini uzatabilecek.
 
Hava aracı için düzenlenen Uçuşa Elverişlilik belgesi, ilk verilişte Genel Müdürlük tarafından tanzim edilmek suretiyle, yetkili kuruluş tarafından asgari 2 yıl uzatılabilecek, 3. yılda ise Genel Müdürlük tarafından düzenlenecek.
 
Söz konusu yönetmelik ile uçuş emniyetinin üst düzeyde sağlanması ve uçuşa elverişlilik konusunda daha sıkı tedbirler alınması hedefleniyor.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika