spot_img
spot_imgspot_img
28.7 C
İstanbul
Cuma, 21 Haziran 2024

Hasta turistin uçak parası devletten

Seçtiklerimiz

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulunun Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu düzenlemeye göre, sağlık turizminde yurt dışından getirilen hastalara yönelik desteklerde düzenlemeye gidildi.

Tamamı ödenebilecek

Sağlık Bakanlığı ile protokol yapan özel sağlık kuruluşları ya da havayolu şirketleri tarafından hastaların tedavi edilmek üzere tarifeli uçak seferi ile Türkiye’ye getirilmesi halinde uçak veya diğer ulaşım giderleri hasta başına yüzde 50 oranında ve en fazla 1.000 doları, tarifesiz (charter) uçak seferleriyle Türkiye’ye getirilmesi halinde hasta başına 200 doları geçmemek kaydıyla ulaşım giderlerinin tamamı ödenecek.

Hedef 2023’te 10 milyar $

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’nin sağlık turizminden 2018 sonu itibarıyla 9-10 milyar dolar, 2023 yılında da 20-25 milyar dolar gelir elde etmesinin hedeflendiğini söylemişti. Müezzinoğlu, 2002’de 120 bin vatandaşın yurt dışına sağlık hizmeti almaya gittiğini bunun için de 1.5 milyar harcandığını, bugün ise yaklaşık 500 bin civarında yabancının Türkiye’ye sağlık hizmeti almaya geldiğini kaydetti.

Geçen yıl 500 bin kişi geldi

TÜRKİYE’YE 2013 yılında sağlık turizmi için gelenlerin sayısı 300 bini aştı, 2.5 milyar dolar gelir elde edildi. 2014 yılında 500 bin yabancı hasta Türkiye’de tedavi edildi. Almanya ve Rusya, hava yolu ile Türkiye’ye tedavi amaçlı gelen turistler açısından ülkeler arasında başı çekiyor. Hollanda, Libya ve İngiltere hasta gönderen diğer ülkeler arasında. Son 4 yıldır da Irak’tan çok ciddi sayıda hasta geliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika