spot_img
spot_imgspot_img
4.7 C
İstanbul
Perşembe, 22 Şubat 2024

Gürcistan devlet başkanına uçuş yasağı

Seçtiklerimiz

Rusya ile doğrudan uçuşların dört yıl sonra yeniden başladığı Gürcistan’ın Georgian Airways havayolu şirketi, Devlet Başkanı Salome Zurabişvili’nin uçaklarında seyahat etmesini yasakladı.

Gürcistan’ın Georgian Airways havayolu şirketi, Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zurabişvili’nin kendilerinden uçuş hizmeti almasını yasakladı.

Reuters’ın Rusya’nın TASS haber ajansından aktardığına göre, Devlet Başkanı Zurabişvili, havayolu şirketinin Rusya ile doğrudan uçuşları dört yıl sonra yeniden başlatmasına tepki olarak şirketi boykot edeceğini açıkladı. Georgian Airways, bu açıklamanın ardından devlet başkanına ‘hizmetlerinden yararlanma’ yasağı getirdi.

‘İSTENMEYEN KİŞİ’ İLAN EDİLDİ

Rusya’nın Gürcistan’a 2019’dan bu yana uyguladığı doğrudan uçuş yasağını kaldırmasının ardından Georgian Airways, Rusya ile doğrudan uçuşları başlatma kararı almıştı.

Şirketin kurucusu Tamaz Gaiaşvili, Devlet Başkanı Zurabişvili’nin bu kararın ardından yaptığı boykot açıklamasına ilişkin konuşarak, Zurabaşvili’nin ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiğini ve ‘Gürcistan halkı önünde özür dileyene kadar’ yasaklı olacağını söyledi.

Gaiaşvili, açıklamasında, “Sayın Salome, ulusal havayolu şirketini boykot ettiğini duyurdu. Biz de onu istenmeyen kişi ilan ediyoruz ve Gürcü halkından özür dileyene kadar uçaklara binmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

TİFLİS’TE PROTESTOLAR: ‘ÜLKE TOPRAKLARI HÂLÂ İŞGAL ALTINDA’

Öte yandan, başkent Tiflis’te Rusya ile Gürcistan arasında dört yıl sonra doğrudan uçuşların başlatılmasına karşı düzenlenen protestolar 20 Mayıs Cumartesi günü de devam etti.

AA’nın aktardığına göre, parlamento binasının önünde toplanan göstericiler, Moskova-Tiflis, Tiflis-Moskova seferlerinin durdurulmasını talep etti. Rusya ve Rus hükümeti karşıtı sloganlar atan göstericiler, Şota Rustaveli Caddesi’ni trafiğe kapattı.

Rusya’yı Gürcistan’a yönelik şiddet politikası uygulamakla suçlayan ve ülkenin yüzde 20’sinin Rus işgali altında olduğunu belirten göstericiler, talepleri yerine getirilmediği sürece gösterilerine devam edeceklerini kaydetti. Yaklaşık 4 saat süren gösteri olaysız sona erdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika