spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Cumartesi, 22 Haziran 2024

Günde 4 bin rulo tuvalet kağıdı tüketen havalimanı

Seçtiklerimiz

Şehir kadar büyük işyeri
        Atatürk Havalimanı; İstanbul’un birçok ilçesinden çok daha kalabalık bir nüfusa sahip. Dev havalimanı, yılda ortalama 33 milyon kişiyi ağırlıyor…

       

Türkiye’nin dünyaya açılan en büyük kapısı Atatürk Havalimanı, havalimanı olmanın ötesinde bir hayat limanı misyonunu üstleniyor. Toplam 55 bin personelin görev yaptığı, günde 90 bin yolcunun geçtiği limanda; sağlık merkezi, otel, sanat galerisi, 5 bin araçlık otopark, 24 saat açık eczane, market ve çocuklar için oyun alanları yer alıyor. Günlük insan sirkülasyonu 145 bin kişiye ulaşan Atatürk Havalimanı’ndan yılda ortalama 33 milyon yolcu geçiyor.

       

CAZİBE MERKEZİ…
       
Nüfusu İstanbul’un birçok ilçesinden büyük olan limanın önemini TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü şöyle anlatıyor: "Atatürk Havalimanı, Türkiye’nin en büyüğü olmasının yanı sıra Avrupa’dan övgü alıyor. Dünyaca ünlü iş ve yaşam dergisi Monocle tarafından 2009-2010 yılının ‘En iyi 50 Seyahat Merkezi’ listesinde tek Türk markası olarak ikinci sırada yer alan İstanbul Atatürk Havalimanı, Monocle tarafından transit uçuşların cazibe merkezi olarak da gösterildi." Atatürk Havalimanı’nın en yoğun olduğu günler Cuma, Pazartesi ve Pazar. Trafiğin günlere göre dağılımı arasında büyük fark yok. Havalimanında, 500 tüzel kişilik ve şirket ile 240 taşeron kuruluş hizmet veriyor. Limanın iç ve dış hat terminallerinde TAV güvenliğe bağlı bin 267 güvenlik elemanı görev yapıyor. Terminallerden yılda ortalama 24 milyon bagaj geçiyor.

       

GÜNDE 4 BİN RULO TUVALET KAÐIDI BİTİYOR
        225 tuvaletin bulunduğu terminallerde günde 4 bin 160 rulo tuvalet kağıdı tüketiliyor. Günde 240 litre sıvı el sabunu kullanılıyor. Limandaki günlük enerji tüketimi 265 bin kwh, aylık 8.06 milyon, yıllık 96.8 milyon kwh’ı buluyor. Bu veriler 120 bin nüfuslu Arnavutköy ilçesinin kullandığı elektrik miktarına eşit. Liman içerisinde 64 noktada yiyecek içecek hizmeti veriliyor. Ayda 22 ton bakliyat, 15 ton kırmızı et, 25 ton meyve, 30 ton sebze, 300 ton içme suyu, 80 ton süt ve süt ürünleri tüketiliyor. Ayda ortalama 3 ton kahve içiliyor. Duty Free tarafından 6 bin 30 metrekare alanda, 22 farklı mağazada satış hizmeti veriliyor.

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika