spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Google’ın elektrikli uçak taksisi için tarih verildi

Seçtiklerimiz

Ülkemizdeki sarı taksi ve Uber kavgası bir yana, Google, elektrikli uçak taksisi için çalışmaya hızla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl bir proje olarak duyurulan Kitty Hawk için ilk tarih verildi. Prototipi daha önce gösterilmişti ancak şimdi proje çok daha ciddi.
 
Projenin test uçuşlarına 2021 yılında başlanması bekleniyor. Cora adı verilen ilk uçak, elektrikli çalışan 12 motora sahip. Bu motorlar sayesinde tıpkı bir helikopter gibi dikey şekilde iniş ve kalkış yapabilen araç, irtifa kazandıktan sonra tıpkı bir uçak gibi ilerliyor. Menzil olarak 100 km uzağa gidebilecek olan araç, pilotsuz bir şekilde yani kendi kendine uçabiliyor.
 
Ticari uçuşlar amacıyla kullanılacak olan aracı, elektrikli ve kendi kendine uçabilen uçak taksi olarak tanımlayabiliriz. Proje, Yeni Zelanda tarafından desteklenecek ve ilk uçuşlarını Yeni Zelanda’da gerçekleştirecek.
 
Yeni Zelanda hükümetinin destek verdiği projeye ayrıcalık tanınacak ve bu sayede proje, yasal prosedürlere takılmadan test edilebilecek ve pilot bölge olarak Yeni Zelanda kullanılacak.
 
Elektrikli otomobiller zaten giderek popüler olmaya başladı. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde elektrikli uçaklar da sıklıkla gündeme geleceğe benziyor. Çünkü Uber ve Airbus tarafından da benzer projeler geliştiriliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika