1 C
İstanbul
Cuma, 21 Ocak 2022

Gökyüzünde büyük tehlike

Haftanın Haberleri

Alman Havayolları Lufthansa’nın önceki gün İstanbul-Frankfurt seferini yapan uçağı Atatürk Havalimanı’ndan kalkıştan kısa bir süre sonra sol motorunda meydana gelen patlama nedeniyle büyük tehlike atlattı. Uçak havalimanına acil iniş yaparken, Lufthansa Havayolları yetkilileri uçağın kuş sürüsüne çarptığını açıkladı.

Lufthansa Havayolları’nın LH -3343 sefer sayılı Airbus 321 tipi yolcu uçağı, geçen cuma günü içinde 134 yolcu ve 6 kişilik mürettebatı ile sabah saat 05.31’de Atatürk Havalimanı’ndan kalkış yaptı. Uçak havalandıktan sonra pilot, uçuş kontrol kulesi ile bağlantıya geçerek sol motorunda arıza olduğunu belirtti ve teknik iniş için izin istedi. Bu sırada motorun yanma odalarında patlamalar meydana geldi ve uçağın motorunun arkasında bulunan türbinler parçalanarak çevreye dağıldı. Tek motorla iniş yapan uçak kısa bir sürede boşaltılarak bakıma alındı. Yolcular da başka bir uçakla Frankfurt’a gönderildi.

‘Kuş sürüsüne çarptı’ iddiası

Bu arada uçağın motorundan kopan türbin parçalarından üçünün Sefaköy’de bulunan bir çikolata fabrikasının çatısına düştüğü tespit edildi. Firma yetkililerinin olay sonrası Atatürk Havalimanı’nı arayarak durumu bildirmesi üzerine parçaların incelenmek üzere hangara getirildiği öğrenildi. Lufthansa Havayolları yetkilileri, kazanın ardından yaptıkları açıklamada uçağın kalkıştan 12 dakika sonra sol motoruna kuş çarpması nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kaldığını açıkladılar. Lufthansa’dan yapılan bu açıklamaya rağmen uçağın motorunda kuş çarpması nedeniyle herhangi bir hasar ya da kan izine rastlanmadığı öğrenildi.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika