spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

Genç Kanatlar THK’nın 87.yılını Kutladı

Seçtiklerimiz

Türk Hava Kurumu’nun 87.kuruluş yıl dönümü Foça’da törenle kutlandı. Törene THK Foça Şube yöneticileri, kurumun gençlik birimi Genç Kanatlar Topluluğu Foça Şubesi üyeleri, Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği personeli ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve saygı duruşunun ardından THK tarihçesi ve faaliyetleri hakkında bilgi içeren konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. THK Foça Şube Başkanı Orhan Gürer; Ulu Önder Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” emriyle 16 Şubat 1925 tarihinde “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulan ve 1935 yılında adı Türk Hava Kurumu olarak değiştirilen kurumun amaçları doğrultusunda büyük hizmetler gerçekleştirdiğini belirtti.

Gürer; Türkiye’de havacılık sanayini kurmak, havacılığın ekonomik, sosyal ve siyasal önemini anlatmak, askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak, bütün bunlar için gerekli araç, gereci temin etmek, personel yetiştirmek konularında ki hizmetlerde artık gençlerin de büyük ölçüde yer aldığını vurguladı.

Orhan Gürer; “Aslında bir deniz kenti olan Foça’da da havacılığa ve kurum faaliyetlerine gençlerin büyük ilgisi var. Kısa bir süre önce kurulmasına rağmen Foça Genç Kanatlar Topluluğu 92 üyeye ulaştı. Bu sayının çalışmalarımızın duyurulması ölçüsünde artacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Maket uçak yapımından uçuş eğitimlerine kadar her tür faaliyetin içinde yer alacağız. THK bünyesinde Planör-Paraşüt Uçuş Okulu, Model Uçak Okulu, Çok Hafif Hava Araçları Okulu’ndan sonra 2011 yılında eğitim öğretime başlayan Uzay ve Havacılık Üniversitesi’de gençlerimizi en iyi şartlarda yetiştirmenin çabası içindedir.

THK’ndan yetişenler sportif faaliyetlerde, yurt savunmasında ve günümüz havacılık hizmetlerinde büyük başarılar elde ederek gururumuz olmuştur. Bu başarılara bölgemizden katkı yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. THK’nun 87 yıl dönümü tüm Türk halkına kutlu olsun”dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika