spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Çarşamba, 4 Ekim 2023

Gecikmeler İngiltere’deki acenteleri zora soktu

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

İngiltere’deki acenteleri zorda: “KTHY kapatıldığında bize, geçen yıl verilen biletlerin bir yıl süreyle geçerli olacağı sözü verildi. Biz de bu söze güvenerek durumu yolculara aktardık. Yeni firma tatil sezonu öncesi uçmayacaksa, bu durumu insanlarımıza nasıl izah edeceğiz”
 
İflas eden Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) yerine kurulan yeni havayolu firmasının ancak Eylül ayında uçabileceğinin söylenmesi, İngiltere’deki mağdurları ayağa kaldırdı. 
 
KTHY bileti satan acenteler ve binlere varan yolcular Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’den açıklama bekliyor.KTHY mağdurları, Saner’e seslenerek yeni havayolu firması ile ilgili “doğru bilgi” talebinde bulundular.
 
KTHY’nin İngiltere’de biletlerini satan, Diplomat Travel adına Özkul Beyzade, Tulip Travel adına Kadri Sökmen, Alternative Travel adına Murat Yüksel, İstanbul Travel adına Murat Eser, Ayşen Travel adına Ayşen İsa ve Happy Days Travel adına Faik İzzet birlikte kaleme aldıkları “Açık Mektup”ta Bakan Saner’in, tatil sezonu öncesi uçacağı açıklanan Kuzey Kıbrıs Havayolları hakkında mağdurların aydınlatılmasını istediler.
 
Seyahat acentelerinin kaleme aldıkları açık mektupta, şöyle deniliyor:
 
“Sayın bakan size bu mektubu İngiltere’deki Türk acenteleri ve KTHY mağdurları adına yazıyoruz. Hatırlayacağınız üzere ilki geçen yıl Eylül, ikincisi Ekim ayı sonunda ve son olarak 21 Mart 2011 Pazartesi olmak üzere sizler bizleri KKTC’ye cağirarak bizzat sizinle görüşmemizi istediniz. Biz de isteğinize üç defa uyduk. 21 Mart’taki toplantımızda siz firmanın uçuşa hazır olduğunu belirterek, ‘Mart ayı sonunda Londra’ya geleceğiz, uçağı tanıtacağız ve seferlere 15 Nisan mı, 30 Nisan’da mı başlayalım sizlerle bunu kararlaştırmalıyız’ dediniz. 
 
Biz acenteler olarak bu kadar kısa sürede KKHY’nin uçabileceği konusunda kuşkuluyduk ama Mayıs ayında başlamasına da razıydık. Çünkü KTHY bileti sattığımız ve sayıları binlerle ifade edilen mağdurlara durumu izah etmekte zorlanıyoruz. İstanbul üzerinden her gün sefer düzenleneceğini bizzat söylediniz ve biz buna inandık. Londra’ya döndükten sonra tüm mağdurlara bu durumu bildirip, uçabilecekleri şekilde listelerimizi hazırladık. Sayın Bakanın Londra’ya gelmesi için gerekli hazırlıkları yaptık. Şimdi Kıbrıs basınından ve medyadan duyduğumuz kadarıyla Eylül ayından önce uçuşun gerçekleşmeyeceğini öğreniyoruz.
 
Biz bu durumu, tatil planını yapmış olan sayıları binlerle ifade edilen KTHY mağduru yolculara nasıl açıklayacağız.  KTHY kapatıldığında bize, geçen yıl verilen biletlerin bir yıl süreyle geçerli olacağı sözü verildi. Biz de bu söze güvenerek durumu yolculara aktardık. Yeni firma tatil sezonu öncesi uçmayacak ise, tatil sezonunun bitmesinin ardından bu insanları nasıl ikna edebileceğiz? Ve bu durumu insanlarımıza nasıl izah edeceğiz.
 
Sayın Bakan; sizden ve hükümetimizden, kamuoyuna doğru ve gerçekçi açıklama yapamanızı beklemek en doğal hakkımızdır”
 
- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika