spot_img
spot_imgspot_img
18.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Frankfurt Havaalanı çalışanlarından protesto eylemi

Seçtiklerimiz

Frankfurt Havaalanı çalışanları, üç aylık maaşlarını alamadıkları ve işten çıkarılmak istedikleri gerekçesiyle işverini protesto mitingi düzenlediler.

İGL (İndustriegewerkschaft Luftverker – Hava Trafiği Endüstri Sendikası) üyesi, büyük çoğunluğu göçmen çalışanlar, işverenin devletten kısa çalışma desteği almasına rağmen iş yok bahanesiyle kendilerini sokağa atmak istediğini söyledi.

Frankfurt Havaalanı’nda yükleme, taşıma gibi farklı alanlarda çalışan yaklaşık 300 işçiye Sol Parti Hessen Milletvekili Saadet Sönmez de destek verdi.Frankfurt Havaalanı’nda düzenlenen mitingte konuşan Sönmez, “İşin asıl sahiplerinin çalışanlardır.

Wisag şirketi işyerini iki yıl önce devraldıktan sonra toplu iş sözleşme masasından da ayrıldı. Bunun sonuçlarını bugün görüyoruz. Şirket 230 kadar emekçiyi işten çıkarmak istiyor. Aralarında 20, 30 yıldır bu işi yapanlar var. Emekçiler direniyor.

Kapitalist ekonomik sistemde yaşıyoruz. İşçiyi koruyan yasalar azaldı, kapsamları daraldı. Wisag’ın bahanesi, ‘Küçülmemiz gerekiyor, iş alamıyoruz’ oldu. İşveren, ‘işim yok, küçülmem lazım’ dediği taktirde maalesef kamuoyu baskısından başka alternatif kalmıyor. Biz siyasilere çalışanların durumunu parlamentoda dile getirmek, çözüm talep etmek düşüyor” dedi.

İGL Başkan Yardımcısı Daniel Wollenber de şirketin işçilere sosyal yaklaşımda bulunmadığını savundu. Almanya’da kısa iş çalışma şeklinin 2021 yılının sonuna kadar uzatıldığını kaydeden Wollenberg, “Bu şekilde işveren yüzde yüz maaş yükümlülüğünden kurtuluyor. Bundan neden yararlanılmaz anlamıyoruz.

Bu kriz aşılıncaya kadar kısa iş devreye sokulabilirdi. İş azalmasına rağmen halen var. Wisag, son iki yılda milyarlarca Avro rekor kazanç elde etti. 230 çalışanı bir süreliğine başka bölümlere de kaydırabilirdi” açıklamasını yaptı.

“ŞİRKET BİZİ SEFİL BIRAKTI”

21 yıldan beri Frankfurt Havaalanı’nda çalıştığını kaydeden Naim Akın, “Wisag şirketi, işleri 2018 yılında devraldı. Şirket bizi maalesef ser sefil bıraktı. Üç aydır maaşımızı alamıyoruz. Tek amacı var. Biz güya pahalıyız.

Bizi dışarı atmak, yerimize yeni anlaşmalarla ucuz işçi almak. İş var, ama bizi çalıştırmak istemiyor. Maalesef Ver.di sendikası da yanımızda değil. Almanya gibi demokrasinin, işçi haklarının olduğu bir ülkede böylesi bir durum.

Benim ümidim kalmadı. Milyarlarca geliri var, ama biz hakkımızı alamıyoruz. 21 yıllık emeğe brüt 4 bin Avro tazminat vermek istiyorlar. Böyle bir tazminatı asla kabul edemeyiz. Kanunlara neden uyulmuyor, aklımız almıyor” diye konuştu.

“PANDEMİ BAHANELERİ OLDU”

58 yaşında olduğunu, artık yeni iş bulmasının pek mümkün olmadığını vurgulayan Veli Bulut da, şirketin daha ücretle çalışanlara yer açmak istediğini savundu. İşyerinde 20 yıldan beri çalıştığını kaydeden Bulut, “Hakkımızı vermeden, bir kuruş tazminat ödemeden bizi işten atmak istiyorlar. Pandemi bahaneleri oldu.

Yaşım 58. Bundan sonra kim bana iş verecek. Kara kara düşünüyorum. 800 Avro kira ödüyorum. Geçinmek için ne yapmam lazım, bilmiyorum. Çok felaket bir durumdayız. İşsizlik parasının da süresi de belli. İşçi alan varsa hemen gideyim, durumlar hiç iç açıcı değil, çaresiz bekliyoruz” dedi.

WİSAG: 2021 SONUNU BEKLEYEMEZDİK

İşveren Wisag ise Michael Ditrich imzalı açıklamasında, işçilerin artık öngörülenden daha az tazminata kabullenmek durumunda olacaklarını belirterek, “Frankfurt Havaalanı’nda 2019 sayılarına 2023 / 2024 yıllarından önce ulaşılamaz.

Şirketin geleceğini düşünerek yeni yapılanmaya gitmemiz gerekiyor. İşçi temsilciliği önerimizi kabul etmediği için artık durum bizim elimizde değil. Çalışanlar artık öngörülenden daha az tazminata kabullenmek durumunda kalacak.

İş durumunun netleşmesi için de 2021 yılının sonunu bekleyemezdik. Kısa süreli çalışmada bizden hiç para çıkmadığı doğru değil. İzinler, sosyal ödeneklerle birlikte 13 milyon Avro’luk açık olacak” ifadelerine yer verdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika