spot_img
spot_imgspot_img
18.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

Flydubai’den büyük başarı

Seçtiklerimiz

Küresel ekonomik krize rağmen flydubai büyümesine devam etti. 2010 yılında bir önceki yıla göre ortalama yüzde 120 büyüyen flydubai’nin uçuş ağı da yüzde 164 büyüme başarısı gösterdi.

 

Dubai’nin turizm yapısı küresel ekonomik krizde de büyümeye devam etti. Dubai’nin ilk indirimli havayolu flydubai’nin CEO’su Ghaith Al Ghaith de küresel ekonomik krizin en kötü günlerinde bile Dubai’nin turizm altyapısını güçlendirmeye devam ettiği için yetkililere teşekkür etti.

 

"Çoğu kişi, insanların seyahat harcamalarını kıstığı bir dönemde otellerin ve bunlarla bağlantılı turizm altyapısının geliştirilmesine yatırıma devam eden Dubai’nin tutumunu şüpheyle karşılamıştı" diyen Al Ghaith şöyle ekledi: "Krizin dip noktasında Dubai’nin ilk indirimli havayolu flydubai’nin kuruluşuna da şüpheyle yaklaşılmıştı. Ama Dubai haklı çıktı." diyen Ghaith Al Ghaith sözlerine şu açıklamalarda bulundu: "Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gelenlerin ve Dubai havalimanını kullanarak seyahat edenlerin sayısında hız kesmeden devam eden artış, bu tablonun gerektirdiği altyapı yatırımlarına devam etmenin doğru tercih olduğunu ortaya koydu. Bu yatırımlara devam edilmemiş olsaydı Dubai artan yolcu ve turist hacmini avantaja çevirecek bir konumda olmayacaktı."

 

Bölgedeki karışıklığa da dikkat çeken Ghaith Al Ghaith, bölgedeki karışıklıkların ve ekonomik krizin zamanla etkisini yitirecek geçici durumlar olduğunu belirtiyor.

 

“Bu durumlar sona erdiğinde insanlar tekrar seyahat etmeye başlayacak. Dubai bu alandaki yatırımlarını sürdürmekle, sorunlar ortadan kalktığında kaçınılmaz bir biçimde tekrar hız kazanacak olan seyahatlerin ülkeye en büyük faydayı getirmesini sağlayacak son derece akıllıca bir yatırım yapmış oldu" diyor.

 

flydubai’nin kendi rakamlarına bakıldığında, dünya genelinde uzun süredir yaşanan en ciddi ekonomik kriz sırasında faaliyetlerine başlamış olmasına rağmen bu kararın doğru yönde atılmış bir adım olduğu görülmektedir. Filo 2010 sonunda 2009 sonuna göre ortalama yüzde 120 büyürken, uçuş ağındaki büyüme aynı dönemde yüzde 164 olarak gerçekleşti. Sırf bu rakamlar bile flydubai’nin bölgedeki havayolu seyahatlerinde ciddiye alınması gereken bir oyuncu olduğunu göstermeye yeter.

 

Havayolu, yarısından fazlasında flydubai’nin devrim niteliğindeki uçuş eğlence sistemi bulunan 16 yeni Boeing 737-800NG uçakla, 36 noktaya haftada 500’den fazla uçuş gerçekleştiriyor.

 

Filo, uçuş sayısı ve uçuş ağındaki hızlı büyümeye rağmen havayolu yolcularına kaliteyi uygun fiyatla sunma kararlılığını sürdürüyor. 2010’da flydubai kalkışlarda yüzde 83, varışlarda ise yüzde 80 gibi son derece başarılı vaktinde kalkış ve varış rakamlarına imza attı. Bunlar bir havayolunun başarı düzeyinin önemli göstergeleri arasında yer alıyor ve flydubai’yi havayolu sektörü genelinde en üst noktalara taşıyor.

 

Büyümesine devam eden flydubai ağına yeni rotalar da ekliyor… flydubai Riyad ve Cidde’yi de uçuş ağına ekleyerek Suudi Arabistan Krallığında iki yeni noktaya daha uçmaya başladı. Yeni noktalarla havayolunun Suudi Arabistan’da Gassim, Yanbu ve Abha’yı kapsayan uçuş ağı daha da genişlemiş olacak.

 

flydubai CEO’su Ghaith Al Ghaith bu seferlerle ilgili olarak da şunları söyledi: "Suudi Arabistan uzun süredir flydubai için önemli noktalardan birisi ve Riyad ve Cidde’yi büyüyen uçuş ağımıza eklemekten mutluluk duyuyoruz. Her ay iş ve eğlence amaçlı olarak BAE ve Suudi Arabistan arasında uçan çok sayıda yolcuya bakarak önümüzdeki aylarda ekonomik uçuşlarımızın son derece popüler olacağını söyleyebiliriz."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika