spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Filipinler, Suudi Arabistan’dan uçuş izni istedi

Seçtiklerimiz

Filipinler hükümeti, Suudi Arabistan’a Manila – Tel Aviv seferlerini yapacak devlet havayolu şirketinin bu ülkenin hava sahasını kullanabilmesi için resmen başvuruda bulundu.

Kabul edilmesi halinde şirket İsrail uçuşu için Suudi Arabistan hava sahasını kullanan ikinci havayolu olacak.

 
Filipin Havayolları Genel Direktörü Jaime Bautista, zamandan ve maliyetlerden tasarruf sağlayacak uçuş izninin alınması halinde, altı ay içerisinde Manila’dan Tel Aviv’e doğrudan sefer başlatabileceklerini dile getirdi.
 
İzin başvurusunun Filipinler Sivil Havacılık İdaresi tarafından yapıldığını belirten Bautista, söz konusu mektubun Riyad’a ekim ayında gönderildiğini kaydetti.
 
Suudi Arabistan, geçen yılın mart ayında Hindistan’ın ticari havayolu şirketi Air India’ya, Yeni Delhi -Tel Aviv seferlerini yapması için hava sahasını kullanma izni vermişti.
 
Suudi Arabistan, İsrail’i devlet olarak tanımıyor. Dolayısıyla İsrail’e giden uçakların kendi hava sahasını kullanmasına izin vermiyordu.
 
Ancak Riyad’ın Hint havayolu şirketine izin vermesi, İsrail ile ilişkilerde yeni döneme girildiği ve Körfez ülkesinin İsrail’e karşı duruşunu değiştirdiği şeklinde yorumlanmıştı.
 
Bununla birlikte Riyad, İsrail’in El Al Havayolları’na kendi sahasını kullanma izni vermiyor.
 
El Al, aralarında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin de bulunduğu bazı otoriterlerden Suudi Arabistan’ın izin vermesi için devreye girmesini istemişti.
 
Filipinler Ulaştırma Müsteşarı Manuel Tamayo, Suudi Arabistan üzerinden uçmanın Manila – Tel Aviv güzergahında havayolu şirketlerine en az bir saatlik zaman kazandıracağını söyledi.
 
İsrail ile Filipinler, 2013 yılında hava hizmetleri anlaşması imzalamış olsa da iki ülke arasında şu ana kadar doğrudan uçuş gerçekleşmedi.
 
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte eylül ayında İsrail’i ziyaret etmişti. Konunun Duterte, Netanyahu görüşmesinde ele alındığı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika