spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

Etihad, İlk Çeyrekte %28 Artış Sağladı

Seçtiklerimiz

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ulusal havayolu şirketi Etihad Havayolları, 2012 yılının ilk çeyreğinde gelirlerinde bir önceki yıla oranla yüzde 28 artış sağladı.

Konuya ilişkin açıklamaya göre, Etihad havayolları yılın ilk çeyreğinde gelirlerinde bir önceki yıla oranla yüzde 28 artış sağlayarak 989 milyon dolar ciroya ulaştı. Yolcu sayısını ise yine bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 500 bin artırarak 2,4 milyon kişiyi taşıdı ve tarihinin en iyi ilk çeyrek sonuçlarını elde etti.

Etihad Havayolları, 2012 yılının ilk 3 ayında, havacılık sektörünün bir diğer önemli performans kriteri olan Ücretli Yolcu Kilometre (ÜYK) rakamını da 8,62 milyondan 10,91 milyona yükselterek yüzde 26-lık bir artış sağlamayı başardı. Şirket doluluk oranını da bu dönemde 3,8 puan arttırarak yüzde 76,5’e yükseltti ve tarihinin en iyi ilk çeyrek doluluk oranına ulaştı.

Etihad Havayolları üst yöneticisi (CEO) James Hogan, 2012 yılının ilk çeyrek sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Dünyada yaşanan tüm ekonomik zorluklara rağmen ilk çeyrekle ilgili tüm hedeflerimizle ulaştık. 2012’nin tarihimizin en karlı yılı olmasını hedefliyoruz. Yaptığımız işbirliği anlaşmaları, ortaklıklar, yatırımlar ve ortak uçuş anlaşmaları sayesinde sürdürülebilir büyümemizi sürdüreceğimizden şüphemiz yok. Önümüzdeki 18 ay içinde çok daha geniş bir global uçuş ağına sahip olacağız. İlk kez Güney Amerika’ya uçacağız ve Vietnam’a da yeni bir sefer ekleyeceğiz. Böylece altı kıtaya ulaşıyor olacağız." dedi.

Açıklamaya göre, 54 ülkede toplam 84 şehre uçuşu bulunan Etihad Havayolları, 2012 yılında yedi yeni uçak teslim alarak yıl sonunda filosundaki uçak sayısını 71’e çıkaracak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika