spot_img
spot_imgspot_img
22.8 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

Etihad havayolları yatırımlarına devam ediyor

Seçtiklerimiz

ETIHAD HAVAYOLLARI YATIRIMLARINA DEVAM EDECEK

 Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ulusal havayolu şirketi Etihad Havayolları, stratejik ortaklıkları ve organik büyümesi sayesinde elde ettiği küresel varlığını sürdürmeye devam ederken, havayolu şirketlerine olan yatırımlarını da hız kesmeden sürdüreceğini açıkladı.

 Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen turizm, iş seyahatleri ve teknoloji fuarı FVW Kongress’de bir konuşma yapan Etihad Havayolları CEO’su James Hogan, şirketin halihazırda Hint havayolu şirketi Jet Airways’in yüzde 24’ünü satın alma, Air Serbia’nın yüzde 49 hissesi ile yönetimi devralma ve Virgin Australia’daki hissesini yüzde 10’dan yüzde 19.9’a çıkarma aşamasında olduğunu iletti. Etihad Havayolları olarak özsermaye birlikleriyle havacılık sektöründe yeni bir iş modeli yarattıklarını belirten Hogan, "Küresel anlamda ulaşabileceğimiz sınırlar tek bir havayolunun kapasitesini aşıyor. Gelişme ve başarı ortaklıklarla mümkün oluyor. Yatırımlarımız sadece havayolu şirketlerine değil, yolcularımıza ve kargo müşterilerimize de büyük fayda sağlıyor. Bize değer kattığı müddetçe stratejik ortaklıklarımıza devam edeceğiz" dedi.

 Etihad Havayolları ilk özsermaye yatırımını 2011 yılında airberlin’in yüzde 29 hissesini alarak başlatmış, bunu Air Seychelles’den alınan yüzde 40 hisse ve 5 yıllık yönetim sözleşmesi takip etmişti. Şirket geçtiğimiz yıl Virgin Australia’ya yatırım yaptıktan ve Aer Lingus’un yüzde 3 oranında hissesini satın aldıktan sonra bu yılın geri kalan döneminde Air Serbia ve Jet Airways’e yatırım yaptı.
 Etihad Havayolları, iş ortağı olan 6 havayolu şirketiyle toplamda 511 uçaktan oluşan bir filoyla 340’tan fazla güzergaha uçuş gerçekleştiriyor. Şirket ve ortakları 2012 yılında 91 milyondan fazla yolcu taşıdı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika