spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Etihad, Avrupa’nın havacılık politikasını gözden geçirecek

Seçtiklerimiz

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi Etihad Airways, Avrupa Komisyonu’nu, Avrupa hava taşımacılığı endüstrisinde revizyon yapmak amacıyla oluşturduğu Stratejik Havacılık Paketi’nde “cesur, heyecan verici ve küresel anlamda öncü reformlara” yer vermeye çağırdı.

Şirket, komisyona sunduğu detaylı teklifte, rekabeti ve tüketici tercihlerini ön planda tutan, havacılık altyapısının önemli eksikliklerini ele alan ve pazara erişime ve Avrupalı olmayan havayollarının yatırımlarına yönelik kısıtlamaları hafifleten bir politikayı savunuyor.

Etihad Airways’in açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “Avrupa’da önemli operasyonlar gerçekleştiriyor olmamız ve çok sayıda Avrupalı taşıyıcıda yatırımımız bulunması nedeniyle bu önemli sürece katkıda bulunma fırsatına çok önem veriyoruz. Bu konumumuzun bize, gelecekte rekabetçi ve canlı bir endüstri için gerekli değişim anlayışının yanı sıra Avrupa’daki mevcut düzen ve çerçeveyle ilgili özgün bir bakış açısı sağladığına inanıyoruz.”

“Avrupa Komisyonu tarafından önerilen Stratejik Havacılık Paketi, ekonomik ve sosyal bir kaldıraç ve temel bir büyüme etmeni olarak tanımladığı Avrupa hava taşımacılığı sektörünü; verimliliği yükseltmeye ve küresel uçuş ağını geliştirmeye yönelik cesur, heyecanlı ve küresel anlamda öncü insiyatiflerle güçlendirmeyi öngören önemli bir “fırsat penceresi” sunuyor.”

Etihad Airways ise bu gelişim için 9 ilke öneriyor:

1. Politika geliştirirken rekabetin ve müşterilerin ön planda tutulması;

2. Yerel değil, küresel düşünülmesi;

3. AB havacılığının ve ulaşım politikasının merkezinde “bağlantılar”ın olmasının sağlanması

4. İş modellerinde inovasyonun yapay olarak sınırlandırılmaması tam tersine desteklenmesi;

5. Dış yatırımların çekilmesi için şeffaflığın, verimliliğin ve yasal kesinliğin desteklenmesi;

6. Bütünsel bir güvenlik anlayışını benimsenmesi;

7. Prosedürel engeller ve altyapı verimsizlikleri ile mücadele edilmesi ve “Daha İyi Regülasyon” uygulamalarının oluşturulması;

8. Havacılık endüstrisinde yapısal reformların teşvik edilmesi ve

9. Açık hava sahasının desteklenmesi.

Etihad Airways, önerilerini; Oxford Economics, Edgeworth Economics ve The Risk Advisory Group gibi üç küresel danışmanlık şirketinin yaptığı araştırma çalışmalarıyla destekliyor.

Oxford Economics’in yaptığı ekonomik etki çalışması Etihad Airways’in sadece 2015 yılında yaptığı temel faaliyet ve sermaye harcamalarının Avrupa’da 51.200’in üzerinde istihdama destek sağlayacağını ve AB’nin GSYIH’na 3,3 Milyar Avro katkıda bulunacağını ortaya koyuyor. Rapor ayrıca, Etihad Airways’in 2015 yılında bağlantılarda yapacağı artışların AB GSYIH’na 1,7 Milyar Avro katkı sağlayacağını gösteriyor.

The Risk Advisory Group’un hazırladığı analizde Avrupalı bayrak taşıyıcı havayollarının özelleştirme öncesinde ve sonrasında aldıkları devlet destekleri sıralanıyor. Etihad Airways, Avrupa’nın sistemine itiraz etmemekle birlikte bu sistemin yeni girenler için çarpık bir rekabet ortamı yarattığını göstermek istiyor.

Edgeworth Economics tarafından Avrupa havayolu seyahati endüstrisindeki rekabet ve bağlantılarla ilgili yapılan analizin sonuçları ise Etihad Airways’in hizmet verdiği anahtar bölgeler ve Avrupa arasındaki uçuşlara talepte önemli artış olduğunu Etihad’ın öz sermaye yatırımlarının ve ortak uçuş anlaşmalarının rekabete ve bağlantılara etkisini ortaya koyuyor.

Bu çalışmaların tamamına www.keeptheskiesopen.com adresinden ulaşılabiliyor.

Etihad Airways’in Başkanı ve CEO’su James Hogan, Avrupa havacılık politikasının gözden geçirmesiyle ilgili şu yorumlarda bulunuyor: “2015’in havacılığı yerel değil küresel. Avrupa Komisyonu, havacılık konusunda stratejik ve bütünsel bir yaklaşım ile politika geliştirirse, ABD’nin “Açık Hava Sahası Politikası” ile yaptığı gibi, sadece Avrupa’daki değil tüm dünyadaki yolcuların ve küresel havacılık endüstrisinin yararına anlamlı bir değişim sunabilir.”

Etihad Airways’in beş Avrupalı havayolunda yatırımı bulunuyor: Alitalia (yüzde 49) , airberlin (yüzde 29), Air Serbia (yüzde 49), Aer Lingus (yüzde 4.99) ve Etihad Regional markası altında hizmet veren İsviçre’nin bölgesel taşıyıcısı Darwin Airline (yüzde 33).

Etihad Airways, bu havayollarını güçlendirmenin ve Avrupa’dan gelen ve giden yolcular için daha fazla seçenek sunmanın yanı sıra yaptığı yatırımlar ile iştiraki olan havayollarında 17 binden fazla istihdama ve artan uçuşlar, gelişen bağlantılar, yerel harcamalar ve yatırımlar ile de Avrupa ekonomisine katkı sağlıyor.

James Hogan ayrıca şunları açıkladı: “Avrupa Komisyonu Avrupa’yı, ekonomik bir güç merkezi ve iş fırsatları ile büyüme ve yatırım için bir “hub” olarak canlandırmak istediğini açıkladı. Hava taşımacılığı böylesine vaat edici bir amaç ve uluslararası ticaret için hayati öneme sahip.”

"Etihad Airways olarak Avrupa içi havayolu operasyonlarının serbestleşmesi ile sağlanan muazzam büyümenin altını çiziyor ve Avrupa Komisyonu’nu Avrupalı olmayan havayollarının birlik üyesi ülkelere girişiyle ilgili kısıtlamaları hafifleterek küresel hava taşımacılığı reformları için katalizör olmaya davet ediyoruz. Böyle bir serbestleşme uluslararası yatırım yoluyla sermayenin yeni kaynaklara erişimini sağlarken; yatırım, istihdam ve ekonomik güven oluşturan politikalar benimsemesi ile de Komisyon’un taahhüdü ile uyum içerisinde olacaktır.”

“Stratejik Havacılık Paketi sadece Avrupa dâhilinde değil, küresel pazarlardaki Avrupa havacılığı için de yeni bir değişim sürecinin önünü açıyor. Avrupa Komisyonu’nun önünde tüketicilerin yararına, rekabeti arttıracak ve ekonomik büyümeyi sürükleyecek cesur ve heyecan verici reformlar ile gündemi yenilemek için ender bulunan ve önemli bir fırsat var.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika