7.5 C
İstanbul
Cuma, 21 Ocak 2022

Ermenistan’dan gündeme bomba gibi düşen İHA kararı

Haftanın Haberleri

Ermenistan, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusu karşısında yaşadığı hezimetin ardından İHA üzerine uzmanlar yetiştirmek için eğitim programı başlatma kararı aldı.

Bu kapsamda ülkede 65 atölye kurulacak. Programın yöneticisi Sedrak Vardanyan, “Savaş, teknolojik olarak geri kaldığımızı gösterdi” diyerek atölyelerin farklı yaş gruplarından ve mesleklerden insanlara açık olacağını söyledi.

Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgali altındaki topraklarını 44 gün içinde geri almıştı. Azerbaycan’ın tarihi zaferinde Türk İHA/SİHA’larının katkısı hala dünya basınında kendine yer bulmaya devam ederken, yaşadıkları hezimetin ardından Ermenistan, İHA teknolojisinde gelişim sağlamak için harekete geçti.

Ermenistan’da faaliyet gösteren İleri Teknoloji İşletmeleri Birliği’nin (UITE) hazırladığı eğitim programı kapsamında, okul çağındaki çocuklar için drone tasarımı ve kullanımı eğitimleri verilmesi için atölyeler kurulması kararlaştırıldı.

“TEKNOLOJİK OLARAK GERİ KALDIK”

Ülke çapında 65 atölye kurulması hedeflenirken, bu atölyelerde insansız hava araçları üzerine uzmanlar yetiştirilmesi hedefleniyor.

Atölyelerin, deneyim kazanmaları için farklı yaş gruplarından ve mesleklerden insanlara açık olacağını ifade eden programın yöneticisi Sedrak Vardanyan, “Savaş, teknolojik olarak geri kaldığımızı gösterdi” açıklamasında bulundu.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika