spot_img
spot_imgspot_img
21.6 C
İstanbul
Perşembe, 21 Eylül 2023

Emirates havayolları’nin BOMBA açıklaması

Seçtiklerimiz

Dubai merkezli Emirates havayolları, 1 Mayıs’ta New York Times meydanında bomba yüklü aracı patlatmaya teşebbüsle suçlanan şüphelinin Dubai uçağına binmesinde herhangi bir ihmalin olmadığını açıkladı.

       

Havayolları, e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, ABD hükümeti tarafından hazırlanan uçuş yasağı listesini güncellemeyle ilgili bir ihmali olmadığını vurguladı. Emirates ayrıca ABD’deki yolcu check-in işlemlerine tamamiyle uyduğunu ve güvenlik listelerini düzenli ve zamanında güncelleştirmek için ABD sınır güvenlik kurumlarıyla beraber çalıştığını ifade etti.

       

Güncellenmeyen liste neticesinde bomba yüklü aracı meydana bıraktığı iddia edilen Pakistan kökenli ABD vatandaşı Faysal Şehzad, New York John F Kennedy havaalanından 3 Mayıs’ta Dubai’ye giden Emirates havayollarına ait EK 202 nolu uçağa binmeyi başarmıştı.

       

Kapısı kapanan ve kalkışa hazırlanan uçak, son anda ABD güvenlik yetkilileri tarafından durdurulmuş, kapısı açılarak belirlenen yolcular gözaltına alınmıştı. Tüm yolcular uçaktan indirilip bagajların tekrar kontrolden geçirilmesinin ardından uçak yedi saatlik gecikmeyle Dubai’ye doğru yola çıkmıştı.

       

Yetkililere göre Şehzad’ın ismi 3 Mayıs’ta öğleden sonra uçuş yasağı listesine eklenmiş ve bildiri yarım saat içerisinde federal idare tarafından elektronik olarak dağıtılmıştı. 4 Mayıs’ta açıklama yapan ABD hükümet avukatı Eric Holder, Şehzad’ın bombalama girişimindeki rolünü kabul ettiğini söylemişti.

       

         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika