spot_img
spot_imgspot_img
21.6 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

El konan gemiden MİG çıktı!

Seçtiklerimiz

Panama Havacılık ve Okyanus Kurumu Yöneticisi Belsio Gonzalez, yaptığı açıklamada, ülkesinin Kuzey Kore bandıları gemiye "beyan edilmeyen askeri malzeme" bulunduğu gerekçesiyle 15 Temmuz’da el koymasının ardından yapılan detaylı incelemelerde bazı malzemelerin kullanılabilir durumda olduğunu gördüklerini belirtti.
 
Gemide ele geçirilen 2 Küba MiG-21 savaş uçağının iyi ve kullanılabilir durumda olduğunu kaydeden Gonzelez, ayrıca 15 uçak motorunun da yeni ve yedek olarak kullanılabileceğini ifade etti. Gemideki silahlarla ilgili anlaşmanın Küba ve Kuzey Kore arasında yapıldığı, Küba’nın ise silahlar için 200 milyon dolar alacağı iddia ediliyor.
 
Panama, Kuzey Kore bandıları gemiye "beyan edilmeyen askeri malzeme" bulunduğu gerekçesiyle 15 Temmuz’da el koymuş, gemide yapılan aramada 10 ton şekerle 240 ton ağırlığında silah bulunduğu ortaya çıkmıştı.
 
Küba Dışişleri Bakanlığı da gemide ortaya çıkan 20. yüzyıl ortasında yapılmış eski savunma silahlarının Küba’ya onarılması için gönderilmiş malzemeler olduğunu açıklamış, Panama hükümeti, beyan edilmemiş askeri teçhizat taşıdıkları gerekçesiyle mürettebat aleyhinde dava açmıştı.
 
Birleşmiş Milletler uzmanlarının, Panama tarafından el konulan Kuzey Kore bandralı gemide yaptıkları incelemede ise buldukları silahların, BM’nin Kuzey Kore’ye yönelik silah satışını yasaklayan kararının ihlali anlamına geldiğini bildirmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika