spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Easyjet satın alma teklifini reddetti

Seçtiklerimiz

Easyjet kendisine satın alma teklifinde bulunan firmayı açıklamazken, Bloomberg Macar Wizz Air’in satın alma teklifi yaptığını belirtti.

İngiliz havayolu firması Easyjet, bir süre önce kendisine satın alma teklifi geldiğini, ancak bu teklifi reddettiğini ve yakında sermayesini artırarak 1,4 milyar avroya çıkaracağını açıkladı.

Easyjet, yazılı bir açıklama yaparak, yapılan satın alma teklifinin “şirketin değerinin çok altında olduğunu” belirtti ve satın almaya talip firmanın da teklifinden vazgeçtiğini bildirdi.

Easyjet, teklifte bulunan firmanın adını açıklamadı.

Bloomberg ise, teklifi yapan firmanın Macar düşük maliyetli havayolu şirketi Wizz Air olduğunu duyurdu.

Easyjet, açıklamasında, ek fon takviyesinin Easyjet’in “Avrupa havacılık sektöründeki uzun vadeli konumlanmasını güçlendireceğini ve koruyacağını” belirterek, grubun küresel salgının etkisinden çıkaracağını kaydetti.

Easyjet böylece, Avrupa havacılık pazarının Covid-19 pandemisinden kurtulmaya başlamasıyla ortaya çıkması beklenen stratejik ve uzun vadeli yatırım fırsatlarından yararlanmayı umuyor.

Easyjet, sermaye artırımı dışında, bankalardan 400 milyon dolar (338 milyon avro) rotatif kredi sağladı.

Pandemiden sertçe etkilenen bütün havacılık sektörü gibi Easyjet de salgından payını almıştı.

Firma, haziran sonunda biten üç aylık dönemde 212,9 milyon sterlin tutarında ciro yapmıştı. Bu rakam, bir yıllık dönemde önemli bir artış anlamına geliyor. Şirketin vergi öncesi zararı yüzde 8 azalarak bir yıllık dönemde 318,3 milyon sterlin olmuştu.

Easyjet, yolcu kapasitesinin düşük hâlâ kaldığını belirtiyor ve temmuz-eylül döneminde kriz öncesi yolcu kapasitesinin yüzde 60’ı civarında olacağını tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika