spot_img
spot_imgspot_img
28.6 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

Dünyadaki ilk tanker İHA’sı: MQ-25 Stingray Uçak gemisine konuşlandırıldı

Seçtiklerimiz

Dünyada ilk insansız tanker uçağı olma unvanına sahip olan MQ-25 Stingray ilk kez test için bir ABD uçak gemisine konuşlandı.

ABD’li Boeing firmasının geliştirdiği insansız tanker hava aracı olan MQ-25 Stingray, uçak gemisine iniş ve kalkış testleri için USS George H.W. Bush (CVN-77) uçak gemisine konuşlandırıldı.

Gelişme ABD Donanması’na bağlı Hava Kuvvetleri Twitter hesabından paylaşıldı.

Defenceturk.net’in haberine göre, MQ-25 Stingray ABD Donanmasının “tanker insansız hava aracı” kapsamında açtığı ihale üzerine Boeing tarafından tasarlanıp geliştirilmeye başlanan insansız hava aracıdır.

Boeing maliyetleri düşürebilmek için F/A-18’de kullandığı bazı parçaları bu uçakta da kullanarak hem maliyeti azaltmak hem de lojistik konusunda kolaylık sağlamayı hedeflemiştir.

Radara yakalanmayacak şekilde dizayn edildiği iddia edilen MQ-25, içinde personel barındırmayacağı için bu konuda daha avantajlı duruyor.

Amerikan Donanması radarda görülmeyen bir insansız tanker uçağı ile kritik ve riskli bölgelerde hava unsurlarına yakıt ikmali yapabilme kabiliyetine kavuşacağını öngörebiliriz.

Nitekim insanlı tanker uçakları bu kabiliyetten yoksun durumdaydı. Aynı zamanda uçak gemilerinde de bu hava aracının kullanılması ile uçak gemilerinin hava gücü daha uzun menzilde yada daha uzun süreli havada kalma kabiliyetine kavuşacağını öngörebiliriz.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika