spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

Direkt Turizm Hamlesi Protokolü İmza Töreni

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları’nın Yeşilköy’deki Genel Müdürlük binasında, 2019’dan itibaren  Türkiye’nin gözde turizm merkezleri Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum-Milas  havalimanlarından yurt dışında 11 ülkedeki 34 noktaya toplam 67 frekans ile  tarifeli sefer düzenlenmesini kapsayan "Direkt Turizm Hamlesi" protokolü imza  töreni yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı toplantıda  konuşan Aycı, Türk havacılığında kanaat önderi olan Ersoy ile sık sık bir araya  geldiklerini, sektörle ilgili yapılabilecekler konusunda görüş alışverişinde  bulunduklarını söyledi.

 
Türk havacılığında yeni hamleleri yapabilecek bir ortamın  hazırladığını ifade eden Aycı, "Sayın Bakanın getirdiği nitelikli turizm  kavramının Türkiye’de oturmasıyla, 12 aya yayılan bir turizm sektörüyle birlikte  ülkeye döviz girecek en hızlı, yatırım yaptığında karşılığını alabileceğimiz  alanlardan birisi şüphesiz turizmdir. Bunun da en önemli bacağı şüphesiz ulaşımın  sağlanması. Ulaşım olmadığı zaman, ulaşamadığınız zaman ne kadar başka alanlara  yatırım yaparsan yap, karşılığını alamıyorsun.

Bu anlamda THY’nin kritik rolünü,  doğru yerde, doğru konumlandırarak, kaynaklarını en iyi şekilde yöneterek, bu  işleri nasıl geriye döndürebiliriz, daha da hızlandırabiliriz? Türkiye’nin  özellikle bacasız sanayisi turizmde, ülkeye en hızlı döviz getirecek alanlardan  birinde kaynağı doğru yönlendirerek, buradan döviz girdisini ülkeye nasıl  aktarılacağı konusunda beraberce kafa yorduk." diye konuştu.

 
Aycı, Bakan Ersoy’un getirdiği yaklaşımla vizyonlarını  şekillendirdiklerini, yeni direkt hatlarla turizmin gelişmesine katkıda bulunmak  için harekete geçtiklerini belirtti.
 
Bu kapsamda bazı kararlar aldıklarını dile getiren Aycı, şöyle devam  etti:
 
"Şu andan itibaren, 2019 yaz tarifesiyle beraber 13 hattı devreye  alacağız. Bu hatlarla beraber 67 tane frekans artışı yapmış olacağız. 13 yeni  destinasyon, 67 frekans. Bunun bir özelliği daha var. Özellikle burada kırmızı  kuyruk, yani THY’nin business class uçaklarıyla daha nitelikli ziyaretçiyi ülkeye  çekmeye çalışacağız.

Bu da Türkiye turizminin geleceği açısından, nitelikli  turistin gelmesi, kişi başına harcamaların arttırılması, özellikle Sayın Bakanın  kendisinin de sıkı sık bize öneride bulunduğu golf turizminin Türkiye’de  özellikle Antalya merkezli, muhteşem resortlarımız Antalya’da. Hakikaten muhteşem  golf sahalarımız var.

THY olarak, Antalya Açık Gol Turnuvasıyla büyük bir destek  veriyoruz. Şimdi de özellikle İngiltere’den hat sayısını artırmak suretiyle,  ‘business class’ uçaklar koymak suretiyle Antalya’ya direkt olarak, golf  turizminin getirilmesi ve bu ziyaretçilerin sayısının daha da artırılması için  mücadele edeceğiz.

Belki ileride ürünlerimiz sadece uçmakla beraber sınırlı  kalmayacak. Belki uçak bileti, araç kiralama, otel ve diğer tüm hizmetleri de  paket haline getirip Sayın Bakanımızla birlikte inşallah, o sektöre çok hakim  olduğu için buralardaki bize ön açacak hareketlerin içerisinde THY bulunacaktır.

"THY TARİHİNİN EN BÜYÜK DOLULUK ORANI

 
Aycı, THY’nin Ağustos’ta yüzde 85,6 ile şirket tarihinin en büyük  doluluk oranını yakaladığını, ilk sekiz aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine  göre yüzde 13’lük yolcu artışı sağladıklarını bildirdi.
 
Bu gelişmelerin Türkiye ve THY açısından ekonomiye sağladığı katkı  nedeniyle çok önemli olduğuna değinen Aycı, "Yıl sonu hedefimizi 75 milyon yolcu  olarak yukarıya doğru revize ettik. Hatırlarsanız, sene başı 74 milyon diye  açıklamıştık ama gidişat öyle ki, 75 milyonu bulacağımızı görüyoruz. Bu  hedefimizi revize ettik. Bu açıdan da önemli bir çıkışın içinde, rekorlar yılını  beraberce geçiriyoruz." değerlendirmesini yaptı.
 
Aycı, Türkiye’ye hava yoluyla gelenlerin yüzde 76’sının THY’yi tercih  ettiğini, bunun Türk turizmi açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.
 
Türkiye’nin bu yıl 40 milyon turist ağırlama hedefine emin adımlarla  yürüdüğünü dile getiren Aycı, buna katkıda bulunmaktan dolayı mutluluk  duyduklarını bildirdi.
 
Aycı, yaz ve kış dönemi arasındaki yolcu sayısı farklılıklarını  giderme ve filodaki uçakları etkin ve verimli kullanma adına projeler  ürettiklerini, pazarlama ekibiyle bu konuyla ilgili sürekli çalıştıklarını  kaydetti.
 
"Biz en çok mevsimselliğin üzerimizdeki etkilerini azaltacak,  özellikle kış aylarında iyi çalışan destinasyonları bulup oraya uçmak suretiyle,  yazınki dolulukları kışın da yaşayabilmek adına dünyada yeni destinasyonların  arayışı içindeyiz." diyen Aycı, şöyle devam etti:
 
"Bu anlamıyla Türkiye turizminin bu hamlesini de biz büyük bir  memnuniyetle karşılıyoruz. Hem THY ailesi için hem de Türkiye turizmi için de  burada ‘kazan kazan’ olduğunu da THY yatırımcılarına da özellikle ifade etmek  isterim.

Yatırımcılarımızın da bu hamlelerin ve yatırımların bir kaynak maliyeti  olduğunu bildikleri için bize soracağı soruların içinde bunların da olduklarını  çok iyi biliyoruz ama bu anlamıyla, direkt turizm hamlesi son derece anlamlı,  yerinde ve THY ailesinin ve bilançosunun ihtiyacının karşılanması açısından da  doğru bir hedefe yürüyüş olduğunu ifade etmek istiyorum.

Elbette özellikle yaz  tarifesinde Antalya Havalimanı’ndan yurt dışında 13 destinasyona 50 frekans  uçacağız. Yeni frekans ve destinasyonla mevcutlara ilave olarak söylüyorum. 

Milas-Bodrum Havalimanı’ndan 4 destinasyona 5 frekans, İzmir Adnan Menderes  Havalimanı’ndan da 5 destinasyona 9 frekans uçacağız. Dalaman Havalimanı’ndan ise  2 destinasyona 3 frekans uçmak suretiyle toplam haftalık 67 frekansı icra etmeyi  planlıyoruz.

Bu yeni hatlar sayesinde de hedefimiz yaklaşık 950 bin ile bir  milyon arası yeni yolcu taşıyacağımızı öngörüyoruz. Yani bu açtığımız hatlar,  Türk turizmine yaklaşık senelik 1 milyon yeni ve nitelikli yolcu hediye edecek."

 
Aycı, 29 Ekim’de İstanbul Yeni Havalimanı’nda olacaklarını, açılışla  birlikte Türkiye ve İstanbul’un yepyeni bir dünyaya kapılarını açacağını söyledi.
 
Başta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile emeği geçenlere  teşekkürlerini sunan Aycı, yeni evlerine gitmek için sabırsızlandıklarını  kaydederek, "Yeni evimizi açtığımızda Sayın Bakanımızla oturup, yeni vizyonlar  üzerinde birlikte çalışacağız. Şimdiden bunun da heyecanını taşıyoruz."  ifadelerini kullandı.
 
İlker Aycı, bir soru üzerine Enflasyonla Topyekun Mücadele  Programı’nda THY’nin de yer aldığını, bunun ilgili bir çalışma hazırladıklarını,  ülkenin bu konudaki kararlılığına, duruşuna destek verecek kuruluşların başında  geldiklerini belirtti.
 
THY’nin şartları ve yatırımcılarla ilişkiler çerçevesinde dikkatli bir  şekilde bu alanda destek sunacaklarını ifade eden Aycı, "Bizim, ülkemizin en  önemli hususlarında, ülkemizden ayrı bir konumda pozisyon almamız asla  beklenemez. Milli bayrak taşıyıcının olması gereken yerde, olması gereken konumda  her zaman durduğuna bugüne kadar nasıl şahit olunduysa, şimdi de öyle olacak.  Detayları çalışmamız tamamlanınca kamuoyu ile paylaşırız. Şu anda detaylarını tam  olarak bitirmedik ama bizim bir taslağımız var. Hazırlık taslağımızın  arkadaşlarımız tarafından çalışmaları yapıldı. son rötuşlarını yapıp, onu son  haline getireceğiz. Bu anlamıyla da THY de buradaki enflasyonla mücadele  kapsamında, ülkemizin duruşuna, politikalarına yine hizmet vermeye devam  edecektir ama bizim aynı zamanda küresel operasyon yapan, küresel oyuncu  tarafımız da var. O tarafımızla çelişmeden, dengeleyerek yönetmek gibi de bir  yönetimde incelik göstermemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Bakan Ersoy ile Aycı, "Direkt Turizm Hamlesi"  protokolü için imza törenine katılarak, fotoğraf çektirdi.
 
TOPLAM 34 NOKTA 67 FREKANS
 
Proje ile yeni seferlerin Avrupa ve Ortadoğu’da yüksek turizm  potansiyeline sahip şehirler ile Türkiye’nin yeryüzü cenneti bölgeleri arasındaki  ulaşımın kolaylaştırılması hedefleniyor.
 
THY’nin 2019 yılı planlaması çerçevesinde, Antalya Havalimanı’ndan 13  destinasyona 50, Milas- Bodrum Havalimanı’ndan 4 destinasyona 5, İzmir Adnan  Menderes Havalimanı’ndan 5 destinasyona 9, Dalaman Havalimanı’ndan 2 destinasyona  3 frekans olmak üzere toplam 34 noktaya 67 frekans tarifeli yurt dışı seferin  icrası planlanıyor.
 
Bu kapsamda haftalık 67 sefer düzenlenmesi planlanan ülkeler İngiltere  (8), Almanya (14), Rusya (14), Azerbaycan (7), Suudi Arabistan (3), Kuveyt (4),  Ürdün (4), Ukrayna (1), Cezayir (3), İsrail (5), Lübnan (4) olarak açıklandı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika