spot_img
spot_imgspot_img
9.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

DHMİ ekibi, Mogadişu Havalimanı’nda

Seçtiklerimiz

Somali’nin başkentindeki havaalanını modern koşullara getirme görevini Türkiye üstlendi.Somali’ye gelen 9 kişilik Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekibi, Mogadişu Havalimanı’nın modernizasyon çalışmalarına başladı. 
 
Mogadişu Havalimanı’nın modernizasyon çalışmaları kapsamında Somali’ye gelen 9 kişilik teknik ekip, ilk olarak uçakların iniş ve kalkışlarına yardımcı olan seyrüsefer cihazlarının kurulumu için hazırlık yaptı. Yer tespitinin ardından uçaklara yer ve yaklaşma hizmeti verecek aletler kuruldu. Havalimanlarında yönsüz radyo yayını yapan NDB cihazının kurulumu ve ayar işlemleri tamamlandı. 
 
DHMİ Elektronik Daire Başkanlığı’nda teknik şef olan ve Somali ekibinin sorumlusu Aydın Sarsık Mogadişu Havalimanı’nın modernizasyonu için geldiklerini, çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürdüklerini söyledi. Sarsık, Mogadişu Havalimanı’nın çok ilkel şartlarda hizmet verdiğini ve sadece Kenya’dan yurtdışı uçuşun yapıldığını ifade etti. 
 
Modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla THY’nin Somali’ye uçak seferleri başlatacağını vurgulayan Sarsık, böylece insani yardımların daha hızlı ulaşacağını bildirdi. Sarsık, ‘Mogagişu Havalimanı’na kurulumunu yaptığımız teknik ve elektronik aletler sayesinde uçaklar seyrüsefer bilgisi alabilecek. Böylece uçaklar daha hızlı, güvenli iniş ve kalkış yapacak. Bu aletler, güvenli havalimanları için mutlaka olmalıdır. Ama Mogadişu Havalimanı’nda bugüne kadar yoktu” dedi. 
 
Mogadişu Havalimanı’nda çok ağır ve zor şartlarda çalıştıklarını dile getiren Sarsık, buna rağmen zor durumdaki Somali halkına yardım etmekten mutlu olduklarını kaydetti.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika