spot_img
spot_imgspot_img
17.2 C
İstanbul
Pazar, 21 Nisan 2024

Denize Yapılan Havaalanında Pist Aralıkta Bitiyor

Seçtiklerimiz

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, Türkiye’nin deniz doldurularak yapılan ilk hava limanı olma özelliğini taşıyan Ordu Giresun Havalimanı inşaatında pistin aralık ayında biteceğini, şubat ayında da ışıklandırılması ile birlikte tamamlanacağını söyledi.

Ordu- Giresun Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan Ordu Valisi Kenan Çiftçi, yaptığı açıklamada, “Şu anda Türkiye’nin deniz üstüne yapılan ilk hava limanındayız. Pistin asfalt çalışmasında 2 bin 350. metredeyiz. Dolgunun bitmesine yaklaşık 180 metrelik bir alan kaldı. Herhangi bir doğa olayı yani kar yağmur yağmaz ise burası yani pist üzerine tekrar yapılacak olan 4 cm’lik asfalt ile 15 Aralık tarihinde bitiyor. Apron için 4 metre genişliğinde betonlar dökülüyordu. Betonlarda döküldü. Elektrikleri ile beraber zannediyorum Şubat ayı itibariyle bitecek. Mendireklerde sona yaklaşıldı. Apronların ihalesi de 9 Aralık tarihinde teklif alınarak gerçekleştirilecek. İnşallah önümüzdeki yıl içerisinde buradan yolcu seferleri başlayacak” şeklinde konuştu.

Ordu Valisi Kenan Çiftçi, havalimanı inşaatından önce Ordu Çevre Yolu ve Karadeniz-Akdeniz yolunun şantiyesinde de incelemeler de bulunarak şantiye yetkililerinden bilgi aldı.

Çevre yolundaki incelemelerin ardından değerlendirmelerde bulunan Vali Çiftçi, Ordu Çevre Yolu’nun Ordu’nun önemli projelerinden biri olduğunu belirtirken, “Bu çevre yolu 45 dakikalık geçiş sürecini 15 dakikaya indirecektir. Ordu trafiğini de rahatlatacaktır. Çevre yoluyla beraber yolun geçtiği alana doğru şehrin gelişeceğini de biliyoruz. Buraya ilk atandığım zamanda kamulaştırma sorunundan bahsedilmişti. Son kamulaştırmalar bu yıl sonu itibariyle bitmiş olacaktır. Şu anda Ordu Çevre Yolu’nda yüzde 50’lik bir bitme var. İnşallah diğer işlerimizde kavşaklarımız ile tünellerimiz ile hızlı bir şekilde bitecek. Trafik yönünden rahatlayacağız” diye konuştu.

Ordu’yu İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesine bağlayacak olan Karadeniz- Akdeniz yolunda incelemelerini sürdüren Vali Çiftçi, “2014 yılının sonunda bu yol bitmiş olacak” dedi.

15 kilometre yolun Ordu’da çok anlam ifade ettiğini kaydeden Vali Çiftçi, “Bir saat 10 dakikada gidilen yol, bu yapılan yol ile 10 dakikaya inecek. Bir saatlik zaman tasarrufu sağlamış oluyoruz. Zaman malla mülk ile para ile alınan bir şey değildir. İç Anadolu’ya gidecek vatandaşımız 1 saati sadece bu 15 kilometrelik yolda kazanmış olacaklar” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika