spot_img
spot_imgspot_img
16.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi

Seçtiklerimiz

İstanbul’un kuzeyine yapılacak 3. havalimanı ihalesini rekor fiyatla kazanan konsorsiyumun ortaklarından Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, kredi finansmanında sorun yaşamayacaklarını söyledi. Özdemir, “Projenin finansmanı için yerli yabancı birçok banka kapımızı çalıyor. Gelenimiz gidenimiz çok” dedi.

3. köprü mutlu etti

Mayıs ayının başında düzenlenen 3. havalimanı açık artırmasında 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon euro ile Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat-Mapa İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu vermişti. KDV de eklendiğinde bu bedel 26 milyar euroyu buldu. Konsorsiyumun ilk etapta 7 milyar euroluk kaynağa ihtiyacı olacağı tahmin ediliyor. Özdemir, Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesinin finansmanıyla ilgili şöyle konuştu: “3. köprü için sağlanan 2.3 milyar dolarlık kredi finansmanı haberini duyunca mutlu olduk. Bizim de projemiz ortaya çıkınca maliyeti belli olacak. Sonra gereken finansman ihtiyacı ortaya çıkacak. Şu an ön görüşmeler yapıyoruz. Finansmanda zorluk görünmüyor.”

Bütün patronlar toplandık

3. havalimanının dünyanın en büyükleri arasında olacağını belirten Özdemir, “Hedefimiz en son 150 milyon yolcu kapasitesine çıkmak. Konsorsiyumun tüm ortaklarının patronları olarak toplantılar yaptık. İşin sonuna yaklaşıyoruz. Projenin arazinin neresine konumlanacağına bakıyoruz. Eylül ayı sonunda projeyi onay için sunacağız.”

5 YILDA BİTECEK

3. havalimanı projesiyle yeni bir şehir kurulacak. Havalimanının 5 yılda tamamlanması hedefleniyor. Yani 10 milyar euro yatırım yapılacak havalimanı 2018 yılı sonunda hizmete açılacak.

Kurun yükselmesi bize zarar değil fayda sağlar

Nihat Özdemir, son dönemde döviz kurlarında yaşanan artışın kendilerini kötü etkilemeyeceğini vurguladı. ABD’nin parasal genişlemeyi yavaşlatacağını açıklamasının ardından dolar 2.07’ye, euro 2.70’e faiz ise çift hanelere dayanmıştı. Özdemir, 3. havalimanında tüm gelirlerin euro ile olacağını belirterek şöyle konuştu:

İnşaat maliyeti düşecek

“Kiralar, duty free gelirleri, uçak gelirleri her şey euro ile gelecek. İnşaatı Türkiye’de yapacağımız için birim metrekare fiyatı da düşüyor. Eskiden 1 metrekare havalimanı arazisinin maliyeti 1.200 euroydu şimdi 1.100 euro oldu. Çimento, demir TL ile alınıyor. İnşaat maliyetinde yüzde 5-7 düşüş bekliyoruz. Zaten biz ihaleye hazırlanırken faizin yüzde 1 artabileceğini de göz önünde bulundurduk. THY, Pegasus ve yabancı şirketlerin isteği hedefimize ulaşacağımızı gösteriyor. Biz daha ucuz maliyetli finansman bulacağız.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika