Ödül, İTÜ’ye Boeing ile birlikte oluşturduğu çok yönlü işbirliği modeli kapsamında havacılık alanında ileri teknoloji ürün ve hizmetler geliştirmesi; eğitim faaliyetleri ile bu alanda kabiliyetleri artırması ve stratejik insan kaynağını geliştirmesi nedeniyle verildi.
İTÜ, tarihinde Türkiye’yi inşa etmiş, ülkemizin 2023 hedeflerinin en temel bileşenlerinden yerli ve milli üretim için araştırma ve geliştirme faaliyetlerine, nitelikli insan gücü yetiştirmeye tüm hızıyla devam etmektedir.
Sektörünün önde gelen uluslararası kuruluşlarından Boeing ile uzun yıllardır sürdürdüğümüz projelerimiz başarılı bir şekilde devam ediyor. Yürüttüğümüz çalışmaların Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirilmesi bizim için büyük bir onurdur.
Üniversitemiz havacılık sektörünün önemli oyuncularıyla iş birliğine devam ederek Ülkemize katkı sağlamayı sürdürecek.
Alanında dünyaya yön verecek ve örnek olacak çalışmalarımız da önümüzdeki günlerde hayata geçecek." dedi.
Bu kapsamda İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye’deki en önemli ortaklarımızdan biri. İTÜ ile hem uluslararası boyutta örnek gösterilen bir işbirliği modeline imza atmaktan, hem de Türkiye’de havacılık alanında teknoloji ekosisteminin geliştirilmesine katkıda bulunmaktan dolayı çok mutluyuz.
Dahası, sizlerin de yakından bildiği gibi geçtiğimiz sene başlattığımız Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı ile bu işbirliğini bir adım öteye taşıyarak uzun vadeli stratejik bir boyut kazandırdık. Türkiye ile oluşturduğumuz stratejik ortaklık ile Türkiye’nin havacılık alanındaki yüksek büyüme potansiyeline katkıda bulunmuş olmayı önemsiyor ve bundan mutluluk duyuyoruz.
Bugün de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boeing’in İTÜ ile hayata geçirdiği çok yönlü uluslararası işbirliği programının ödüllendirilmiş olması Türkiye’nin havacılık sektörüne sağladığımız katkıları sürdürmek adına önemli bir motivasyon kaynağı bizim için" değerlendirmesinde bulundu.
2013 yılında, Türkiye’de hızla büyüyen havacılık sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda insan kaynağını geliştirmeyi hedefleyen, THY’nin de katkılarıyla oluşturulan ‘Hava Taşımacılığı ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı’ ile başladı.
Yüksek lisans programı hava taşımacılığı alanında ileri düzeyde bilgi ve beceri ile donatılmış 118 mezun verdi. Eğitim işbirliğine ek olarak Ar-ge alanında uçak kabinlerinin içindeki hava kalitesini arttırmak amacı ile İleri Teknoloji Kabin İçi Hava Filtre Sistemi Geliştirilmesi projesi kapsamında 2013 yılında başlayan işbirliği sonucunda geliştirilen filtre sistemi prototipten ürüne dönüştürülme aşamasına geldi.
İTÜ-Boeing Ar-Ge işbirliği 2016 yılında daha da genişletilerek iki proje daha uygulamaya alındı. Bunlardan biri büyük veri analizi ve makine öğrenmesi gibi teknolojiler kullanarak rüzgar tahminlerinden kaynaklanan hataların etkisini azaltıp uçuş rota planlama sistemlerini daha akıllı hale getirmeyi ve uçuş verimliliğini arttırmayı amaçlamaktadır.
Bir diğeri ise, havacılıkta geleceğin teknolojisi olan katmanlı üretim teknolojileri ile yüksek performanslı yeni nesil termoplastik malzemelerin geliştirilmesini hedeflemektedir.
Bu kapsamda, havacılık alanında üstün başarılı lisans ve lisansüstü İTÜ öğrencilerine Boeing tarafından burs sağlanırken, havacılık müfredatnı geliştirmeye yönelik projesi olan öğretim görevlilerine de bu projeleri hayata geçirmeleri için her yıl Boeing Öğretim Üyesi Ödül Bursu verilmektedir.