spot_img
spot_imgspot_img
11.2 C
İstanbul
Salı, 27 Şubat 2024

Çin, X-ray astronomi uydusu bilime ışık tutacak

Seçtiklerimiz

Yörüngede ki ilk X-ray astronomi uydusu olacak olan Huiyen, “İçgörü” anlamına geliyor. Uydunun tüm bilim insanlarınca kullanılabileceğini açıklayan Çin, kasım ayı gibi uydunun sürekli olarak gözlemlere devam edeceğini açıkladı.
 
Modülasyon teleskobu olan Huiyen’in, şimdiye kadar göndermiş olduğu verilerde birkaç gama ışını patlaması gözlediği açıklandı. Henüz daha ikinci gününden başarılı veri transferi göndermeye başlayan Huiyen, bilim insanlarını uzay araştırması konusunda epey bir umutlandırıyor. Çin Bilimler Akademisi sorumlusu Song Limin ise yaptığı açıklamada, Huiyen’in kasım ayından önce tüm ekipmanlarıyla birlikte tüm ayarlamaların yapılacağını duyurdu.
 
Düşük, orta ve yüksek güç kaynaklı olmak üzere üç küçük gözlem uydusuyla beraber yörüngeye gönderilen Huiyen, uzayda mevcut olan manyetik bölgeler, kara delikler ve yıldızların en ince ayrıntısına kadar araştırılmasında oldukça faydalı olacağı gözlenen Huiyen, bilim insanlarını oldukça mutlu ediyor.
 
Geçmişten günümüze insanoğlunun en çok merak ettiği konu olan uzay, Çin’in göndermiş olduğu bu uyduyla çok az da olsa bazı olayların aydınlatılmasına ışık tutacağı düşünülüyor. Bilim insanlarının da bu konuda araştırmalarını titizlikle yürüttüğü ve en ufak detaya bile çok fazla önem verdiği biliniyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika