spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Çarşamba, 22 Mayıs 2024

Çin’in yeni savaş uçağı J-15

Seçtiklerimiz

Çin’in kendi üretimi olan donanma savaş uçağı J-15’e ait fotoğraflar internete düştü. ABD’nin savaş uçaklarına rakip olarak gösterilen J-20’nin test uçuşlarına başlamasının ardından, J-15’in görücüye çıkması, Pekin’in hava gücü hakkında yeni tartışmalara neden oldu. Uçağın tasarımının Ruslardan alındığı ileri sürülürken, Çin bu görüşe karşı çıktı.

 

Pekin merkezli Modern Ships dergisinin editörü Lan Yun, “Ağır donanma savaş uçakları Çin’in hava gücünü ve filolarının esnekliğini artıracak” dedi. Lan, “Bu savaş uçakları çok sayıda havadan havaya ve havadan karaya ateşlenebilen füzelerin yanı sıra, çeşitli mühimmat taşıyabiliyor. Ayrıca menzilleri çok yüksek” ifadesini kullandı.

 

DİĞER MODELLERDEN FARKLI

J-15 savaş uçakları, Varyag uçak gemisinde konuşlandırılacak. Söz konusu uçak gemisi, şu an Liaoning eyaletinin başkenti Dalian’da bulunan donanma üssünde onarım görüyor. Kanada merkezli Kanwa Daily News, savaş gemilerinin radarları elektronik donanıma sahip olduğu bilgisini verdi.

 

Çinli yetkililer, katlanabilen kanatlara sahip olması ve güçlendirilmiş iniş takımları sayesinde, J-15’in donanma savaş uçakları arasında farklı bir yere sahip olduğunu belirtti. Uçağın ayrıca, Şenyang J-11 savaş uçağındakine benzer detektörlere, elektronik düzene ve silah sistemlerine sahip olduğu belirtildi. Bazı analistler, J-15’in tasarımının temelinde, Rus yapımı Su-33’lerin bulunduğunu ileri sürdü.

 

RUSLAR’DAN SİNİRLENDİREN YORUM

Rus basın kuruluşu Ria Novosti, Rus askeri analistlerinin J-15’i Rus savaş uçaklarına kıyasla başarısız bulduklarını belirtti. Lan, bu açıklamaları reddetti. Lan, “Su-33’ün detektörleri, elektronik düzeni ve füzelerinin çoktan tarihi geçti” dedi.

 

Ria Novosti, J-15’in ilk test uçuşunu Çin Halk Cumhuriyeti’nin 60’ıncı kuruluş yıldönümünün hemen öncesinde, 31 Ağustos 2009’da yapıldığını belirtti. J-15’i üreten şirketin sahibi Çin Havacılık Sanayi şirketinin (AVIC) genel müdürü Lin Zuoming, 1 Ağustos 2009’da Çin Havacılık Haberleri gazetesinde bir şiir yayımlayarak elde edilen başarıyı kutlamıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika