spot_img
spot_imgspot_img
20.3 C
İstanbul
Perşembe, 25 Nisan 2024

Çin Ay’a insansız hava aracı gönderiyor

Seçtiklerimiz

Çin, kaya örnekleri getirmek için Ay’ın insansız bir araç göndermeyi planlıyor. Bu 1970’lerden beri ilk defa bir ülkenin aydan örnek toplamak için başlattığı bir görev olacak.

Eski Çin inanışlarına göre Ay tanrısı anlamına gelen Chang’e-5 adı verilen insansız uzay aracı topladığı malzemelerle bilim insanlarının Ay’ın kökeni ve oluşumu hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayacak.

Başarılı olması halinde Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nden sonra Ay’dan örnekler getiren üçüncü ülke olacak.

Bu görev ayrıca Çin’in daha sonra yapacağı daha kompleks görevlerde insansız araçlarla uzaydan örnekler toplama yeteneğinin bir denemesi olacak.

Önümüzdeki günlerde hava koşullarına bağlı olarak fırlatılacak olan araç Ay’ın daha önce inilmeyen tarafında Fırtına Okyanusu olarak bilinen lava platosuna iniş yapacak ve 2 kilogram ağırlığında kaya örneği toplayacak.

Chang’e-5 görevi aydaki volkanik aktivitenin ne kadar sürdüğü ve canlı yaşam formlarının güneşin radyasyonlarından korunması için gerekli olan manyetik alanın ne zaman yok olduğunu tespit etmede yardımcı olacak.

ABD ve Sovyetler Birliği örnek toplamıştı

Aya insan yapımı bir obje gönderen ülke Sovyetler Birliği oldu. 1959 yılında fırlatılan Luna 2 aracı Ay yüzeyine çakıldı.

Dünyanın uydusuna ilk insanlı görevi ise Amerika Birleşik Devletleri 1969 yılında başardı. Bunun ardından 1972 yılına kadar ABD Apollo programı kapsamında 6 farklı uçuşla 12 astronotu Ay yüzeyine indirdi. Bu görevlerde dünyaya 382 kilgram ağırlığında taş ve toprak örnekleri getirildi.

Sovyetler Birliği ise Ay’a 1970’lerde 3 başarılı insansız uçuş gerçekleştirdi. Bunlardan sonuncusu olan Luna 24 “Kriz Denizi” olarak adlandırılan bölgeden 170,1 gram ağırlığında örnek getirdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika