spot_img
spot_imgspot_img
18.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

CHP’den Arınç’a kaçırılan THY pilotu eleştirisi

Seçtiklerimiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Lübnan’da 10 Ağustos’ta kaçırılan halen kurtarılamayan THY pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca’nın durumunun unutulmamasını isteyerek, haftalar önce umutlu açıklamalar yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı eleştirdi. Oran, “Bülent Arınç’ı kimler yönlendiriyor? Kimle konuştular, nereye ulaştılar? Madem ulaştılar, 25 gündür niye pilotlarımız kurtarılamadı? Hani her olayda devreye giren MİT bu konuyu da araştırıyordu, hangi bilgiye ulaştılar? “AKP cephesi kaçırılan pilotlar olayında yine sınıfta kaldı.  THY yönetimi ise bütün bunlar olurken susuyor, sanki kaçırılanlar kendi pilotları değilmiş gibi davranıyor. Hükümet artık ‘değerli yalnızlık’ safsatasından kurtulup gerçeklerle yüzleşmelidir” diye konuştu.

Kaçırılan pilotlarla ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yapan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 25 gündür kendilerinin kimler tarafından nasıl kaçırıldığı, sağlık durumları hakkında halen doğru düzgün bir bilgi alınmadığını belirtti. “Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlar Ortadoğu’da senaryolar yazmaya çalışırken, onların hatalı politikaları yüzünden kaçırılan pilotlarımızı da araştırmıyor, kurtarmak için belirli bir girişimde bulunmuyorlar” diyen Oran açıklamasında şunları kaydetti:

Arınç’ı kimler yönlendiriyor?

“Sn. Bülent Arınç çıkıyor diyor ki: “Biz her yolu denemek suretiyle güvenli şekilde arkadaşlarımıza ulaştık. Pilotlarımız yaşıyor ve sağlık durumları iyi. Nerede oldukları az çok biliniyor.” Şimdi merak ediyorum, Bülent Arınç’ı kimler yönlendiriyor? Kimle konuştular, nereye ulaştılar? Madem ulaştılar, 25 gündür niye pilotlarımız kurtarılamadı? Hani her olayda devreye giren MİT bu konuyu da araştırıyordu, hangi bilgiye ulaştılar?

‘Bunlar, onlar’ diye suçlayan Başbakan sadece izliyor

Daha sonra Lübnan hükümeti “pilotları bulmuştuk ama son anda kaybettik” diye gayri ciddi bir açıklama yapıyor, hükümet ağzını açıp tek kelime etmiyor.
Bütün hayatını “bunlar, onlar” diye konuşarak geçiren, sürekli birilerini suçlayan Başbakan da olanları izliyor, pilotlarımızı kaçıranlar için tek bir girişimde bulunmuyor.

AKP sınıfta kaldı

AKP cephesi kaçırılan pilotlar olayında yine sınıfta kaldı.  THY yönetimi ise bütün bunlar olurken susuyor, sanki kaçırılanlar kendi pilotları değilmiş gibi davranıyor.

Pilotunu koruyamayan THY hedef koyamaz

Sayın Hamdi Topçu ile Temel Kotil Ayder yaylasında yönetim kurulu toplantısı yapıyor. Bakıyorum kaçırılan pilotlar hakkında iki cümle etmişler. Soruyorum, kaçırılan pilotların bulunması için ne yaptınız, hangi girişimlerde bulundunuz? İşi gücü bırakıp o iki insanın ailelerine kavuşması için çalışacaklarına bir de THY için yeni hedefler koyuyorlar. Önce kaçırılan pilotunu bul da ondan sonra geleceğe dair hedefler koyarsın. Daha kendi çalışanlarının haklarını ve hayatlarını korumayan bir yönetim kurulu, ne bir hedef koyabilir, ne THY’yi yönetebilir, ne de Türkiye’ye hizmet edebilir.

THY yönetimi yayla yayla geziyor

Türkiye hükümet yüzünden Ortadoğu bataklığına saplandı, vatandaşlarımızın can güvenliğini bile koruyamıyor. AKP hükümetinin yan kolu gibi çalışan THY yönetimi de basiretsizliğe saplandı, kendi kaçırılan pilotları için bile mücadele edemiyor. Kaçırılan, can güvenliği tehdit altında olan iki pilot gündemdeyken, yayla yayla gezip açıklama yapmak ciddiyetsizliktir,  hem pilotlara hem THY çalışanlarına hem de Türkiye’ye karşı terbiyesizliktir. Artık AKP hükümeti ve THY yönetimini görevlerini yapmaya çağırıyor, en azından vatandaşlarımızın can güvenliği için harekete geçmeye davet ediyorum.  

Değerli yalnızlık safsatasından kurtulup yüzleşsin

Savaş uçağı düşürülen, pilotları kaçırılan, Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’i parselleyerek petrol aramasını izlemekle yetinen, Müslüman ülkelerdeki büyükelçiliklerine dahi bombalı saldırı düzenlenen, Mavi Marmara’da vatandaşları katledilen, Afyon’da, Reyhanlı’da, Gaziantep’te ardı ardına bombaların patladığı Türkiye’de hükümet artık ‘değerli yalnızlık’ safsatasından kurtulup gerçeklerle yüzleşmelidir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika