12.5 C
İstanbul
Cumartesi, 23 Ocak 2021

Cezeri’nin uçuş denemesi için yeni talep

Haftanın Haberleri

TSK’ya havada 5.5 tonluk insansız güç!

Hava bombardımanı icra edebilecek insansız silahlı hava aracı Akıncı TİHA'da geri sayım başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ilk teslimatlar bu yıl içerisinde yapılacak. Dünyada sadece 4...

Anex Tour Türkiye’ye yönelik charter uçuşlarını askıya alıyor

Rusya merkezli Anex Tour, düşük talep nedeniyle Türkiye’ye yönelik charter uçuşlarını askıya alacağını açıkladı. Rusya pazarının önde gelen tur operatörlerinden ANEX Tour tarafından Tourdom.ru’ya yapılan...

Deniz Varol: Nisan’da ciddi hareketlilik bekliyoruz

Fraport TAV Uluslararası Antalya Havalimanı'nın Genel Müdürü Deniz Varol 2021 ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Geçen sene pandemiye rağmen 10 milyona yakın yolcuya hizmet veren Fraport...

Pegasus’tan 1 euroya uçak bileti

Türkiye'nin en büyük düşük maliyetli havayolu şirketi Pegasus, 300 bin yurt dışı biletini 1 euro artı vergilerle satışa sundu. Pegasus’un 2021-2022 sonbahar kış sezonu yurt...
Türkiye’nin ilk uçan arabası "Cezeri"nin uçuş denemesinin, dünyanın ilk robotlarını yapan ünlü İslam alimi El Cezeri’nin doğduğu Şırnak’ın Cizre ilçesinde gerçekleştirilmesi talep edildi.
 
Baykar’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk uçan arabası "Cezeri"nin ilk uçuş testleri geçen ay başarıyla tamamlanırken, ünlü İslam alimi El Cezeri’nin adı verilen uçan arabanın uçuş denemelerinin, Cezeri’nin doğduğu ve türbesinin bulunduğu Cizre ilçesinde yapılması önerildi.
İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri hakkında araştırmalar yapan tarihçi Abdullah Yaşın, AA muhabirine, ünlü İslam alimi El-Cezeri’nin 1153’te Cizre’de doğduğunu, Ulu Cami’deki eğitiminden sonra Bağdat’ta tahsilini sürdürdüğünü söyledi.
 
Cizre’ye dönen El Cezeri’nin burada icat işlerine başladığını ve makineler geliştirdiğini belirten Yaşın, şöyle konuştu:
 
"O zamanki Cizre beyi ona fazla vergi yüklediği ve burası bir savaş alanı olduğu için 1174’te Diyarbakır’a göç etti. Artuklu Sarayı’nda baş mühendis olarak görev aldı. Orada 25 yıl kaldı ve El-Camiu Beyne’l İlmu ve el-Amelu’n-Nafii fi’s-Sanaati’l Hiyel adlı kitabını yazdı. 25 yıldan sonra Cizre’ye döndü ve burada vefat etti. Ebu’l-İz Hazretleri icat ettiği 60 makine ile kendisini bütün dünyaya kanıtlamış birisi."
 
Cezeri’nin birli, ikili, dörtlü, on ikili robotlar, duvar, kum, maymunlu, madeni ve taş saatler ile ayrıca sağlık gereçleri ve duvardan fırlayıp saatin kaç olduğunu gösteren robotlar yaptığını anımsatan Yaşın, "Bunun dışında şifreli kilitler, şifreli çantalar ve kasalar yapmış. Çeşitli musluklar, tulumbalar, fıskiyeler yapmış. Yani siz nereye bakarsanız bakın Ebul-İz’i orada görürsünüz." dedi.
 
"Bu alet bizim göğümüzü kabartacak"


Ebul-İz’in mezarının Cizre’de Hazreti Nuh’un türbesinin bulunduğu caminin avlusunda olduğuna dikkati çeken Yaşın, şunları aktardı:
 
"Şimdi Ebu’l-İz’in Cizre’de doğması, Cizre’de vefat etmesi ve mübarek naaşının burada olması nedeniyle Sayın Selçuk Bayraktar’a bütün Cizreliler adına çağrımdır. Mutlaka Cezeri adını verdiği bu uçan aleti Cizre’de uçurmasını istiyoruz.

Ebu’l-İz Cizrelidir. ‘El Cezeri’ Cizreli demektir. Onun yapmış olduğu eserler şimdiki bilime bir yol göstermiştir. Bu yüzden Cezeri adı verilen ve Sayın Selçuk Bayraktar tarafından yaptırılan bu aletin Cizre’de uçurulmasını istiyoruz. Bu bizim hakkımız. Çünkü Ebu’l-İz burada medfun. Yoksa onun kemikleri incinir. Bu alet bizim göğümüzü kabartacak, aynı zamanda onu hoşnut edecek."

 
İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri’nin türbesinin bulunduğu Dağkapı Mahallesi Muhtarı Cafer Erbet de İsmail Ebu’l-İz’in dünyada ilk robotu icat eden kişi olduğunu vurgulayarak, "Çok sayıda makine ile ilgili icatları var.

Çok meşhur bir kişi. İsmail Ebu’l-İz, Diyarbakır’a gitmiş olabilir ama Cizrelidir. Türbesi de Cizre’dedir. Dünyada ilk robotu, saati, kaç tane makineyi icat eden kişidir. Uçan aracın Cizre’de uçurulmasını istiyoruz." dedi.

 
El Cezeri, dünyada ilk robotu icat eden kişi


Türbeyi ziyarete eden Selim Seylan da Şırnak merkezden geldiğini ifade ederek, şunları dile getirdi:
 
"Hazreti Nuh Aleyhisselamın türbesini ziyaret ediyoruz. Aynı zamanda İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri’nin de türbesi burada. Bunlar bizim manevi değerlerimizdir. Zaman zaman buralara ziyarette bulunuyoruz. Zengin bir kültüre sahip özellikle bölgemiz. İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri, dünyada ilk robotu icat eden bir zat. Bölgemizin kalkınması, hak ettiği değeri kazanması için medyanın bunları tanıtmasını, uçan aracın burada tanıtılmasını, burada üretilmesini istiyoruz."
 
Vatandaşlardan Abdulaziz Bilge, Cizre’nin dünya medeniyetinin seyrini değiştiren şehirlerden biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
"Biz ancak kendi kendimize yeteriz ve biz kendi buluşlarımızla ve ecdadımızdan aldığımız ilhamla atılım göstereceğiz. Bu yapılan ilk uçan arabamızın Cizre’de uçurulmasını talep ediyoruz. Madem El-Cezeri Cizreli demek, istiyoruz ki, El-Cezeri kendi memleketi ile özdeşleşsin.

Eğer El-Cezeri burada yetişmişse, bu toprakların suyunu içmişse biz onun bu teknolojik hamlesini günümüzden asırlar sonra tekrar dirilişini biz bu şehirde görmek istiyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Selçuk Bayraktar’dan talebimiz budur."

 
"Resmi yazıyla başvuruda bulunduk"


Cizre Ticaret ve Sanayi Odası (CTSO) Başkan Yardımcısı Cemal İşlek de sibernetik biliminin kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ustası bilim insanı İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri’nin isminin Türkiye’nin ilk uçan arabasına verilmesinin gururunu yaşadıklarını belirtti.
 
Son dönemde dünyada uçan araba ile ilgili çalışmalar yapıldığını dile getiren İşlek, "Selçuk Bayraktar yapmış olduğu uçan arabanın ismine Cezeri ismini koydu. Cezeri ismi, Cizre’de 1200 yıl önce yaşamış olan, İsmail Ebu’l-İz El-Cezeri’den gelmektedir.

Biz bu konuda kendisinden yapılacak olan deneme çalışmalarının, deneme uçuşlarının Cizre’de yapılmasını talep etmekteyiz. Deneme uçuşlarının Cizre’de yapılması için resmi yazıyla başvuruda bulunduk." sözlerine yer verdi.

- TUSAŞ -

İlgili Haberler

- ISG -

Son Dakika

SOCAR Adnan Menderes’te 9 bin uçağa yakıt verecek

Havacılık yakıtı tedarik şirketi SOCAR AVIATION, Adnan Menderes Havalimanı'nda kendi ikmal tesisini açtı. Tesiste yılda 9 bin uçağa yakıt verilebilecek. Türk havacılık sektörünün yakıt ihtiyacını karşılayan...

Danimarka BAE ile uçuşları 5 gün durdurdu

Bakanlıktan yapılan açıklamada, BAE’nin turizm merkezi Dubai’de yapılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerinde usulsüzlük şüphesi nedeniyle böyle bir kararın alındığı aktarıldı. Ulaştırma Bakanı Benny Engelbrecht,...

DEÜ’den havacılık sektörüne destek

Türkiye'nin hava savunma ve sivil havacılık sanayindeki nitelikli eleman ihtiyacını dikkate alan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Efes Meslek Yüksekokulu bünyesinde 'Uçak Teknolojisi Programı' açılmasını...

Türkiye, Brezilya uçuşlarını durdurdu

Türkiye Brezilya uçuşlarının askıya alındığını duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal mesya hesabından yaptığı açıklama ile yasağı duyurdu. Koca yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Mutasyon sebebi...

Çin sivil uçağı C919, soğuk hava testlerini tamamladı

Çin sivil uçağı C919, soğuk hava testlerini başarıyla tamamladı. Çinli araştırmacılar tarafından tasarlanan C919 büyük yolcu uçağının, düşük sıcaklık koşullarında uçuş testlerini kuzey Çin'deki İç...

Airbus üretim rakamlarını güncelledi

Airbus SE (borsa sembolü: AIR), piyasa ortamına yanıt olarak A320 ailesi uçakları için üretim planlamasını güncelliyor. A320 ailesi için yeni ortalama üretim planına göre şu...

İHA fabrikası Ankara’da üretime başladı

Lapis, 2015 yılında Ankara Teknopark'taki Ar-Ge merkezinde yerli ve milli imkanlarla yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldıracak ürünler geliştirmek amacıyla yola çıktı. Bu kapsamda, her türlü...

Düşen uçağın enkazını arama çalışmaları sona erdi

Endonezya'da 9 Ocak'ta düşen yolcu uçağı enkazı ve ceset parçalarını arama çalışmaları sona erdi. Şu ana kadar yaşamını yitiren yolculardan 43'ünün kimlik tespiti yapıldı. Ulaştırma...