spot_img
spot_imgspot_img
20 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Nisan 2024

Candan Bey'in rotası

Seçtiklerimiz

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, geçtiğimiz hafta sürpriz bir kararla THY'ye veda etti.

Şirketin büyüme sürecinin kilit adamıydı. Cesur kararlar veren, geniş bir vizyona sahip özel bir kişiydi. Star Alliance töreninde sahneye çıkıp Türk Sanat Müziği şarkıları söyleyecek kadar rahattı. Hobileri vardı. Her şeye meraklıydı.

 
Havacılık dünyasında çok kısa sürede isim yaptı. Uluslararası toplantılardaki konuşmaları birçok havayolunun liderinden daha iyi ve ileriydi.


Bütün eleştirilere açıktı. Yerden yere vurulsa bile sakinliğini korurdu.
Şirket içinde de çok sevildi.

 
Havayolu şirketleri de tıpkı gazeteler, televizyonlar vs. gibi tek liderle yol alınca daha başarılı oluyor.

 
Çünkü tek lider çok kısa zamanların bütün sorumluluklarını taşıyor.
Hızlı karar veriyor. Talihsizliklerin hepsini üsleniyor.


Şirketteki çoklu yetki paylaşımı zamanla Candan Karlıtekin'i zorlamaya başladı.
Sonunda karar noktasında hızının zayıfladığını anlayınca da istifa etti.

 
Başbakan'a kadar gitti. Lider şansını denedi.
Türk Hava Yolları, teknik kadrolarındaki geleneksel yapısı nedeniyle elbette yoluna rahat devam edecektir.


Candan Karlıtekin eğitimi, başarılı öz geçmişiyle belki bir gün bakanlığa gidecek yolun bir yerindedir. Bilmiyorum.


Bildiğim tek şey THY yönetiminde gözler onu arayacaktır.

Gökyüzü yeni enerjisini arıyor
http://preview.hurriyet.com.tr/preview/image.aspx?picid=9481116
Bertrand Piccard (yanda solda), 1999'da Breitling Orbiter balonuyla dünya turunu tamamladığında, deposunda sadece 40 litre gaz kalmıştı. Eğer karşı rüzgar biraz daha hızlı esseydi, balondaki havanın ısıtılarak yükselmesini sağlayan gaz bitecek, rekor uçuş Atlantik Okyanusu'nda suya inişle tamamlanacaktı.


Piccard, Mısır'da çöle iner inmez yakıtı hiç bitmeyecek bir hava aracının hayalini kurmaya başladı. Bu yolculuğun sadece güneş enerjisiyle yapılacağına inanıyordu. Aslında psikolog olan Piccard için rekor sonrasında “Solar Impulse-Güneşin İtici Gücü” adında yeni bir macera başlıyordu.


REKORTMEN AİLE
Bertrand Piccard, üç nesil rekor kıran bir ailenin üyesi. Dedesi, Auguste, 1932'de atmosferin üst katmanlarından biri olan strotosfere balonla çıkan insan oldu. Babası Jacques ise 1960'da 10 bin 916 metre derinliğindeki Mariana Çukuru'na özel bir denizaltıyla indi. Torun Bertrand ise balonla durmadan dünya turu attı.


Şimdi sıra sadece güneş enerjisiyle uçarak dünyayı dolaşacak Solar Impulse projesinde. Tek kişilik uçakta günümüzde farklı alanlarda kullanılan sistemler yer alıyor. Yeni bir teknoloji yok. Toplam 70 kişiden oluşan ekip, projenin gelişen havacılıkta yeşil teknolojilerin bu işi yapabileceğini ispat etmeyi hedefliyor.


Piccard'ın bu uçuşu birlikte yapacağı pilot ve aynı zamanda Solar Impulse'ın CEO'su Andre Borschberg. İsviçre Hava Kuvvetleri'nden emekli bir jet pilotu olan 58 yaşındaki Borschberg'in eşi Yasemin, Türk. Üç çocuğundan en büyüğü Ela da projede çalıyor. İlk test uçağını 3 Aralık'ta uçuran ekip, önümüzdeki yıl mart ayında testlere başlayacak. Asıl dünya turunun 2010 ortasında ikinci test uçağıyla yapılması planlanıyor. 70 milyon Euro'ya mal olacak proje, sadece özel şirket ve gönüllülerin yardımıyla yürüyor.

 

Hürriyet

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika